| Aladepemetin a întrebat:

Buna TPU am 12 ani, pe 15 August implinesc 13.Am o problema.anul trecut m-am ingrașat foarte mult, am 1.52 m si 46 kg, este normal pentru inaltimea mea? sau cum as putea sa slabesc cat mai repede, majoritatea de la mine din clasa rîd ca am burta si as vrea sa slabesc cat mai repede.NU MAI VREAU SA MI SE ZICA CA SUNT GRAS! Vă rog seriozitate. Ms mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| disw a răspuns:

Pentru a slabi in primul rand trebuie sa intervii in alimentatie : mananca multe fructe,legume,paste si incearca sa eviti dulciurile,grasimile,prjelile,fast-food.In al doilea rand ar fi bine sa faci sport ,eu cred ca ar fi bine de 3 ori pe zi :
dimineta (dupa ce mananci ceva usor) mergi si plimba-te cu rolele ,bicicleta ,alearga -asta merge mai mult vara,dar pentru ca acum e inca iarna poti eventual doar sa alegi (in functie de conditiile de afara)
la pranz (dupa ce mananci ) : incearca sa faci prima data 30 abdomene(pe parcurs te vei obisnui si vei face mai multe).uite cateva tutoriale pentru fiecare parte a corpului pe care le poti face tot la pranz: pentru abdomen: http://www.youtube.com/watch?v=kHSCmwHaGJs
pentru fese si coapse: http://www.youtube.com/watch?v=yHNAeow4UV0
pentru picioare : http://www.youtube.com/watch?v=1syQHK3ycd4
pentru celulita : http://www.youtube.com/watch?v=zoJQOapc9cY&feature=related
coapse interioare http://www.youtube.com/watch?v=Pdemjz2wZ5I
exterioare: http://www.youtube.com/watch?v=REY2HPuVHis&feature=related
brate: http://www.youtube.com/watch?v=Ywsiz1aY9_4
seara (incearca sa mananci o salata,sau doar fructe) si ar fi bine sa dansezi(ajuta destul mult la slabire).
Incearca sa mananci mai mult fiert si la gratar,exclus prajeli si sucuri cu acid
Eu zic ca in cateva saptamani vei da jos cam 4-5 kg .Uite mici propuneri in ceea ce priveste alimentatia:
Meniuri pentru micul dejun
- Omleta din trei albusuri de ou si o lingura de branza proaspata de vaca, plus 300 ml de suc natural de portocale.
- 2 oua ochiuri, cu o felie de paine prajita cu putin unt.
- Un iaurt simplu in care poti adauga 100 g de fructe de padure.
Meniuri pentru pranz
- O conserva de ton cu salata verde si iaurt.
- Piept de pui la rotisor cu salata de cruditati si sos vinegreta, plus un mar.
- 300 ml supa de broccoli, spanac sau sparanghel, plus o felie de paine si, ca desert, un mar.
Meniuri pentru cina
- 200 g somon la gratar cu garnitura de cruditati preparate la abur, plus o mana de capsuni cu putin topping de frisca.
- Salata de pui Waldorf: 100 g cubulete din carne de pui, 6 nuci, o jumatate de avocado amestecat cu o lingura de maioneza, toate asezate pe foi de salata verde, plus trei linguri de salata de fructe.
- 200 g de friptura slaba la gratar si 2 linguri de legume preparate la gratar, plus un mar copt umplut cu stafide.
Gustari
- Un ou fiert tare cu o felie de paine toast
- Salata de cruditati cu sos vinegreta
- O lingura de branza de vaci cu felii de morcovi
- Cateva nuci cu un mar
- Iaurt simplu
- O banana
Cu toate ca nu ai destul timp ,eu cred ca 5 minute pentru cateva exercitii sau pentru a lua o gustare nu e mult timp,totul depinde de cata ambitie ai.Mult succes!

3 răspunsuri:
| Simmy a răspuns:

Ai grija sa nu bei carbogazoase cu multe zaharuri, lasa dulciurile o perioada, in schimb le poti inlocui cu fructe, incearca sa nu mananci carne si grasimi, si du-te la un control de tiroida. rar in cazul varstei tale sa ai probleme cu ea dar se intampla. din cauza tiroidei, daca ai hipotiroidie, toate functiile organelor incetinesc, arderile nu mai sunt asa mari, si in plus daca te si constipi, se depun. poti sa bei ceai verde o vreme ajuta la digstie si si slabeste automat doar ca are cofeina... orice gen de miscare e binevenita, si poti lua si detoxifiant de la plafar. curata colonul si te ajuta mult, mai ales daca ai pb cu greutatea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa niste exerciti sau tine o dieta usoara uite aici ceva www.dietapentrutine.blogspot.com

| Rock4life a răspuns:

Exact ca tine eram si eu dar am fost la piscina si dupa la sauna+exerctitii fizice in fiecare zi cate 20 min cam asa si am rezolvat problema si mai bine ca m-am dezvoltat. acum am 14 ani si 1, 78m si 70kg si sa stii ca lumea zice ca is prea slab deoarece greutatea mea acum consta in oasewinking