| marmota10 a întrebat:

Am 12 ani si sunt la menstruatie
Mi-a venit alaltaieri pentru prima data
Astazi de dimineata pana acum imi vine sa vomit si ma doare burta
Ce sa fac? Nu pot nici sa vomit...Asa se intampla mereu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Multora le face bine ceaiul de coada soricelului, ajuta la reglarea ciclului si la moderarea menstrei. Poate te va ajuta si pe tine. Bea 1 cana dimineata inainte de masa, timp de 1 luna, vezi daca are efect, repeta tratamentul la 2-3 luni si apoi mai rar, sau in functie de rezultate.
Ciclul si menstruatia nu sunt la fel la oricine, sunt unele care nu se plang de nici o durere, pe cand altele au dureri asa ca ale tale. Sunt cazuri patologice, dismenoree (menstruatie insotita de dureri puternice), hipermenoree (menstruatie ambundenta) si altele, medical ele se trateaza medicamentos, cu medicamente care amelioreaza simptomele - calmante de exemplu in cazul dismenoreei, si hormonal, prin administrarea de anticonceptionale care insa au si efecte secundare. Si in timp, organismul devine tot mai rezistent la medicamente asa ca trebuie sa iei o doza mai mare sau calmante mai puternice.
De asta iti recomand sa cauti ajutor in fitoterapie sau alte metode naturale inainte de a incepe sa bagi calmante si alte medicamente.

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Bea o tableta de No-spa, cumpara-ti o cutie de la farmacie( costa in jur de 10 lei). Poti sa bei pana la 3 tablete pe zi, cate una dupa mesele principale. Daca te doare burta bea si Algocalmin.

| cuore a răspuns:

Piroxicam

| ktina a răspuns:

Nu e mereu, dar e normal, te obisnuiesti, sanatate!

| FunKyPunKyGirl a răspuns:

La mine nu s-a intamplat asa.eu n-am avut nimic.nu cred ca o sa fie asa tot timpul

| fuckThisLife a răspuns:

Nu mereu...depinde...poti sa iei un nurofen ca iti trece

| dincolodevise a răspuns:

Da ...este ceva normal...ia un algocalmin si o sa te mai linistesti

| LalaMarye a răspuns:

S-ar putea sa fi asa doar pentru ca e prima data...si s-ar putea sa te doara burta de fiecare data