| anonim_4396 a întrebat:

Ieri seara mi-a venit menstruatia si mi-a fost rau. Ma durut ingrozitor burta si am vomitat! asa mi se intampla mereu cand ma doare burta foarte tare vomit si am nevoie la toaleta. de fapt intrebarea mea este : e ceva grav daca vomit din cauza durerilor menstruale? si cum as putea sa scap de chestia asta cand sunt in prima zi de menstruatie. nu am menstruatie regulata. Si mai am o intrebare : luna trecuta mi-a venit menstruatia pe 8 februarie si acum pe 25. in decembrie 2010 pe 24, in ianuarie nu mi-a venit deloc. pot fii insarcinata? nu am simptome de sarcina.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Helioot a răspuns:

NU. daca e ti-a venit acum putin timp, nu vine regulat de ex mie nu mi-a venit trei luni. nu Are cum sa fii gravida, iar de durerile de burta nu cred ca e grav, atunci cand ti-e rau vomiti pentru ca organismul tau vrea sa faca asta, iti recomand no spa :X

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu pari insarcinata, dar ai dereglari hormonale care determina si acest sindrom premenstrual violent. Dat fiind ca nu mai esti un copil (intrebi de sarcina, deci esti activa sexual), trebuie sa te vada un ginecolog si apoi un endocrinolog (dupa menstra), sa faci analize si sa primesti tratament care sa iti regleze menstra si sa amelioreze simptomele.

| Dummi a răspuns:

Evident ca nu esti insarcinata odata ce ti-a venit ieri seara menstruatia! nu stiu cati ani ai dar ai ciclu menstrual instabil. Daca ai sub 14-15 ani e ok inca, altfel ar trebui sa mergi la medic sa vezi care e chestia, asa ceva nu se rezolva pe net. Durerile, voma ce le ai inainte de Menstruatie fac parte din sindromul premenstrual, care e cumva fiziologic dar daca te deranjeaza atunci poti sa te interesezi de preparate ca Medrogeston, Mastodinon sau Chlortalidon. Dar ultimul cuvant tot medicul de familie sau ginecologul il are.
Salut!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

App si aseara am luat un nurofen si dupa ce am vomitat am mai luat unul si m-am mai linistit.