| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani, 1, 53 si 43 kg. Am o intrebare importanta in legatura cu menstruatia. Problema e ca mi se pare ciudat. Acum cateva luni, aveam soldurile de 74 cm. Acum, cand m-am masurat aveam peste 80 cm aproape 85. Talia a ramas la fel. Si mi-au crescut si coapsele. Credeti ca e normal sa imi creasca soldurile si coapsele din moment ce nu am menstruatie? Sau e un semn ca mai e putin si imi vine? Si mai e ceva. Stiu ca suna scarbos, asta e o intrebare pentru fete, stiti ca dupa vreo 11 ani incepe sa iti curga un fel de fluid transparent din vagin. La 11 ani a inceput la mine. Faza e ca acum curge de 3 ori mai mult, si cateodata imi trece si prin chiloti, am citit intr-o carte despre maturizare, ca nu e atat de mult incat sa treaca prin chiloti, dar la mine trece prin ei. Si acolo mai zicea ca poate sa iti curga mai mult fluid decat de obicei cu vreo 2-3 luni inainte de primul ciclu. Dar mie imi curge asa mult de mai bine de 2 luni...
Ce credeti despre asta?
Astept raspunsuri. Multumesc! DAU FUNDA SI VOT CELUI CARE MA AJUTA CEL MAI MULT!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru acel lichid: foloseste tampoane (de absorbtie)!
In rest, toate vor veni la randul lor...

| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca, este timpul sa vorbesti cu mama ta si sa-i pui ei toate aceste intrebari, ca sa primesti explicatiile necesare si ajutor la protectia chilotului, in perioada cand ai scurgerile respective.
Evident ca ai nevoie de educatie sexuala si igiena personala.

| UpSideDownSix a răspuns:

O poți întreba și pe mama ta, eu nu am experiență fiind doar un băiat de 14 ani dar am surori și știu că cel mai bine e să întrebi pe cineva care poate a pățit așa ceva cum ar fi mama ta. Poate e ceva normal, eu nu am de unde să știu. Aștept înjurături.

| Maria209 a răspuns:

Hei eu am tot 13 ani şi la mine de la 11-12 ani îmi curge lichidul ăla alb-transparent. Câteodată e foarte puţin, dar foarte des se întâmplă să fie chiar abundent şi trebuie să-mi schimb lenjeria des sau să port absorbante de zi.