| Ella16839 a întrebat:

Bună TPU!
Am 13 ani si 8 luni.
Pe 3 decembrie am avut prima criză de cădere de calciu.
Eram la școală spre norocul meu, ma rog s-au speriat toti profesorii, directoarea etc., ei încercau să ma calmeze.
A venit la un moment dat asistenta de pe ambulanță și mi-a facut calciu in vene si inca ceva de greață.
Vreau sa mentionez ca dupa prima criză am luat calciu timp de 3 luni dupa aceea m-am oprit.
Acum 2 zile pe 6 iunie, am făcut a 2 a criză dar aceasta a fost mult mai rea decât prima.
In prima criză doar nu am putut respira și nu puteam sa stau in picioare.
In a 2 a criză am avut urmatoarele simptome:
*senzație de sufocare*
Spasme musculare
Încleștarea degetelor
Imi tremura tot corpul
Ameteli
Furnicaturi in membre
Intunecarea vederii
Plângeam
Irascibilitate

Spre norocul meu și de data asta am fost la o zi de nastere a unei colege. Intre timp venise si mama care si ea a încercat să ma calmeze dar fără rezultat.
M-am calmat doar cand a venit asistenta de la dispensar dupa de mi-a facut injecția in mana.
Intrebarea mea este ce as putea sa fac să previn aceste crize?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Diagnosticul tau se numeste SPASMOFILIE, adica deficit mare de calciu in organism.
Fac pariu ca esti slabuta, si nu prea iti place laptele si branzeturile.

Daca la 13 ani asemenea crize, atunci mai tarziu problemele pot fi si mai grave, mai ales ca esti femeie!
Calciul se poate introduce cel mai bine in organism prin produse lactate si lapte (naturale, bio) in cantitati suficient de mari, dar si legume si fructe care contin magneziu si fluor.
Ca urmare, in meniul tau trebuie sa fie prezent si consumat saptamanal cel putin 150-200 grame de cas /branza /telemea etc., respectiv zilnic cel putin o cana de lapte /iaurt de vaca sau de bivolita.
Pe langa aceste branzeturi, consuma si suc (din sirop) de coacaze negre, preferabil saptamanal cate 3-400 mililitrii., care va ajuta la fixarea calciului in organism.
Nu te speria, daca vei lua cateva kilograme pe tine si ti se vor ingrosa oasele. Acesta se va datora doar plusului de calciu, precum sa functionarii sanatoase a organismului.

| Ella16839 explică (pentru Bula):

Consum destul de multe lactate si branzeturi, aprox. In fiecare dimineață mănânc cereale cu lapte ( laptele e de la țară luat), adică nu exista zi in care ca nu consum lapte si brânză. și am 52 kg sunt undeva intre adică in realitate chiar nu sunt slabă + ca am 1. 71cm înăltime.

| Bula a răspuns (pentru Ella16839):

52Kg sunt prea putine. Ar trebui sa ai in jur de 60-62Kg.
Soune la mama /bunica sa-ti faca sirop de coacaze negre pentru iarna, iar branzeturile consuma mai mult.
Cerealele consumate cu lapte iti scot o parte buna din calciu din organism, sunt bune doarde slabit.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Este o afirmatie nefondata si de rau augur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai de mine, stiu am patit si eu pe la varsta aia. Dar astia nu pot sa te duca la doctor, sau macar sa te ajute?
Si nu este din lipsa de lactate, iti zic sigur. Ci deshidratare, lipsa de apa. Trebuie sa bei multa apa ca sa poti sta in picioare. Si incearca sa mananci citrice, stiu ca au un gust oribil nici mie nu-mi placeau.
Eu sunt mai bine de cand am inceput sa mananc micu dejun imediat cand ma trezesc, si de cand am trecut pe regimu vegetarian si iau destule vitamine din mancare. Si da apa, sa bei apa. Eu mancam lactate destule, chiar multe, cand mi se intampla. Probabil omit eu sa mentionez verdeturile, mancarea de verdeata (mie nu-mi plac, eu le evit). Si trebuie sa stai zilnic la soare, ca si de acolo se iau vitamine.
Si incearca sa te calmezi, daca esti o persoana agitata.
Mie imi lipseau soarele si apa.

| eckblume a răspuns:

Am patit si eu ca tine, tot pe la varsta aceasta. Raspunsul utilizatorului Bula este util si poti urma recomandarile sale.
Ce ai putea sa faci? Mergi la medicul de familie si povesteste-i. Eu am primit de la spital reteta cu tratamentul si m-am simtit mult mai bine. Am luat tonotil, calciu cu D3 si magneziu. Daca iei ce iti spune doctorul, mananci sanatos si dormi suficient o sa scapi de crizele de spasmofilie.

| Ella16839 explică:

Ce?!
Detaliazăhappy

| Ella16839 explică:

Adică la modul ca, chiar nu pot respira, organismul meu primește foarte puțin oxigen, a 2 a ora puteam sa leșin.

| Ella16839 explică:

Nu. Nu m-am vaccinat.