| Ella16839 a întrebat:

Bună TPU!
Am 13 ani si 8 luni.
Pe 3 decembrie am avut prima criză de cădere de calciu. Eram la școală spre norocul meu. Ma rog se speriase toti profesorii, directoarea etc. tin mine ca venise toti la mine încercând să ma calmeze. Intr-un final m-am calmat, a venit si asistenta de pe ambulanță mi-a facut calciu in vene si inca ceva de greață.
Vreau sa mentionez ca dupa prima criză am luat calciu timp de 3 luni, după aceea am încetat să mai iau.
Acum 2 zile, pe 6 iunie am făcut a 2 a criză dar aceasta a fost mult mai rea.
In prima criză doar nu am putut respira, aveam senzatii de greață si nu prea puteam sa stau in picioare.
In a 2 a criză am avut urmatoarele simptome:
*Senzatie de sufocare*
Spasme musculare;
Încleștarea degetelor;
Imi tremura tot corpul;
Ameteli;
Furnicaturi in membre;
Irascibilitate.

Am avut noroc si de data asta ca am fost cu câțiva prieteni lângă mine si intre timp a ajuns si mama care încerca sa ma calmeze.
Cea mai mare problema la mine este ca abia pot respira, efectiv eu nu pot respira decât în cantități fff mici, ceea ce era sa imi provoace leșin.
Ce aș putea sa fac să previn aceste crize?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Cata apa bei pe zi?

| Ella16839 explică (pentru Furnicuta000):

Cam 1.5-2l

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Ella16839):

Pai nu ar trebui sa ai deficitul asta de calciu daca bei 2 l...

| TheGentleman a răspuns:

Dacă la 13 ani suferi de avitaminoza și minerale, ești pe moarte. Pune serios mâna și schimbă-ți alimentația și stilul de viață.

Urmărește Starea Sănătății cu Dragoș Pătraru. O să te ajute