| Bombonikmic a întrebat:

Mama mea face crize de calciu. dar nu sunt ca cele obisnuite, ii se inclesteaza mainile si se duce gura pe o parte. in schimb tura aceasta a fost mai grav. Prima data simtea o stare de rau, apoi ii era greata si ii rra stimacul rece, apoi episodul de criza fiind inclestarea mainilor, am dus o la urgente si dintr o data numai putea respira. Acolo i-a zis ca sa faca un control la inima ca e posibil sa aiba o valva infundata, tin sa mentionez ca electrocardiograma, pulsul si tensiunea i au iesit bine, inima si a facut o acum 2 ani la 2 medici si are inima sanatoasa. Intrebarea mea este, e posibil sa fie de la inima, e prima data cand ii spunr acest lucru si aceste episoade le-a mai facut. Sunt foarte ingrijorata, programare la inima i am facut, dar as vrea si un sfat de aici. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonymus9 a răspuns:

Imi pare foarte rau, sa consulte medicul si evetual sa mearga si la neurolog (poate fi o problema neurologica), chiar atac de panica, sunt multe posibilitati. Eventual sa ceara de la medicul de familie analize prin cnas (casa de asigirari ) ca sa fie compensate sau gratuite si sa descopere problema. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa fie lipsa magneziu sau potasiu, sau valori foarte scazute.
Sa-si faca toate aanlizele medicale, ca sa vada care este cauza reala.

| Donsavas a răspuns:

Discutati cu medicul de familie! Acesta o cunoaste personal si are studiile necesare si este autorizat pentru a perscrie medicamente sau a o directiona catre alti specialisti. Aici nu se dau ''sfaturi''.
Este mai bine asa.