| loveYGFM4ever a întrebat:

Am 13 ani si in vacanta de vra o sa incep sa merg la sala.Credeti ca asta mi-ar putea intrerupe cresterea? Eu am 1.53 acum.Dar chiar trebuie sa slabesc, am 58 de kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Florinaa123 a răspuns:

Sportul nu face nimic rau organismului, cu atat mai putin sa intrerupa cresterea. Nu ai de ce sa iti faci griji, sportul te ajuta sa ai un stil de viata sanatos.

| 123junior a răspuns:

Poti sa mergi la sala da sa nu ridici prea greu pentru tine si vezi sa nu ridici greutati peste cap ca asta afecteaza cresterea.

| a12345a a răspuns:

Masa fiecaruia trebuie sa fie cat de cat proportionala cu inaltimea acestuia, deci tu, cu 1.53, ar trebui sa ai aproximativ 53 kg... Deci nu esti supraponderal. Cat despre intreruperea cresterii, nu iti pot da niciun sfat. Oricum, bafta in continuare, si sper ca te-am ajutat!

| Choper a răspuns:

Deceaba zici ca te apuci ca tot amani.
cel mai bun lucru pentru forta sunt flotarile.