| OrangeWind a întrebat:

Am 15 ani.La ultimele analize mi-a iesit la leucocite 15 iar doctorul a spus ca sunt putin cam mari.Trebuie sa fie pana in 10. Ce inseamna asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| YoSiAtat a răspuns:

Cam mari sau cam multe?
Daca sunt prea mari nu stiu ce reprezinta, dar daca sunt cam multe indica faptul ca exista o infectie in organism.
Leucocitele, sau celulele albe, sunt celule ale sistemului imunitar care apără organismul de boli infecțioase și corpuri străine.
Creșterea numărului de leucocite peste valorile normale se numește leucocitoză. Aceasta este frecvent întâlnită în infecții, dar și în alte boli, printre care bolile neoplazice (leucemii, limfoame sau alte tipuri de tumori maligne).
Dar cel mai probabil ai o simpla boala, raceala, gripa, infectie si este normal ca sistemul tau imunitar sa creasca numarul de leucocite pentru a se apara si distruge virusul, infectia sau ce-o mai fi. Sper ca te-am ajutatwinking

3 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

Inseamna ca ai o infectie undeva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O posibila infectie in organism. Nu trebuie sa fie neaparat grav.