| baiatulxboyx a întrebat:

am 15 ani si azi am mancat 3sferturi de salata dinaia de la MC`Donald`s care se numeste "Salata Maxi de Pui", am baut o jumatate de Sprite de 0, 25L, cateva bucatele de pui de la shaorma la farfurie care a ramas de la sora mea + un iaurt Milli si o portocala. Vreau sa intreb daca mi-a afectat greutatea in vreun fel, pentru ca eu vreau sa slabesc si dieta pe care am tinut-o pana acum a fost facuta de mine, pur si simplu nu mai beau sucuri, dulciuri numai mananc(include si chipsurile, cornurile etc.), am inlocuit painea alba cu aia neagra si a dat roade, adica am slabit de la 90 de kg la 76-78 si am 1, 82 m.Ideea e sa ajung la 70 de kg ca sa fiu o persoana normala. De obicei nu sunt obisnuit sa mananc asa, pentru ca mananc, in cursul saptamanii cand am scoala numai o portocala dimineata + un sendvis cu paine neagra desigur, cand ajung acasa, mananc 2 sendvisuri si seara ori snitel cu cartofi ori ce mai face bunica, toate facute in casa + apa, beau numai apa. Mai imi scapa cateodata o gustare pe la 9 inainte sa ma culc in rest e totul ok.La mall merg doar odata pe saptamana, adica in weekend si atunci mai imi scapa cate ceva.
Deci ma ingrasa sau nu ce am mancat azi? Tin foarte mult la corpul meu si am citit pe CSID ( la ei pe site) ca am voie sa consum 2600 de calorii pe zi si pana acum am consumat maxim 1000. Ca sa ma ingras trebuie neaparat sa depasesc 2600 de calorii? Fie ca e mancare sanatoasa sau nu(fastfood)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Andreea_3862 a răspuns:

Bauturile carbogazoase te impiedica sa slabesti.

| Ilinca a răspuns:

Totusi incearca pe viitor sa rezisti tentatiilor, oentru ca sti vorba aia "pofta vine mancand" happy

| Ilinca a răspuns:

Daca ai mancat doar intr-o singura zi dar in rest te tii de "dieta" e ok

| Ilinca a răspuns:

Imi cer scuze pentru mesaj, dar tu nu ai scris acolo ce inaltime ai si credeam ca ai o inaltime mai mica. Imi cer scuze inca o datawinking

| Ilinca a răspuns:

Pai e foarte bine daca nu mananci dulciuri si alte prostioare din astea. De regula e ft important sa mananci dimineata si sa reduci incet pana spre seara cantitatea de mancare (adica mai mult dimineata, mai putin la pranz si si mai putin seara). Si incearca sa nu mai mananci dupa ora 6-7 seara.

| LittleDreamer a răspuns:

Incearca sa nu te stresezi cu dietele, ci sa tii o dieta echilibrata, cam cum ai spus tu.Cel mai important intr-o dieta este miscarea.Acum esti la varsta modificarilor si trebuie sa si grija de tine.

| Lala a răspuns:

Cred ca ar fi bine sa consulti un specialist. El iti poate spune care este dieta cea mai adecvata corpului tau si iti poate spune ce fel de alimente sa consumi, in ce cantitati, astfel incat sa nu trebuiasca sa te infometezi. Succes! happy

| baiatulxboyx explică:

Lala, nu ma infometez laughing, doar ca eram la mall, mi-era foame ca era 12 si nu mancasem nimic si tata mi-a dat bani sa imi iau de mancare mie si lui sora mea. sora mea si-a luat de la MC si pe moment am decis sa imi iau si eu.

| baiatulxboyx explică:

Ilinca, sunt baiat, am 15 ani si inaltimea mea este de 1, 82 m ( 182 cm), te rog sa citesti tot inainte sa postezi. Am reusit sa slabesc din vara anului 2010, cu ajutorul lui Dumnezeu, 13 kg eliminand toate dulciurile, sucurile, chipsurile si toate astea, plus ca asta vara am facut si bikeing. Te rog si va rog pe toti sa imi citit tot postul inainte sa postati voi vreo aberatie ce ar putea induce in eroare cititorii.

| baiatulxboyx explică:

Ok ilinca, mersi de intelegere big grin, te rog sa imi mai dai si alte sfaturi, de exemplu la ce ore sa mananc. big grin

| baiatulxboyx explică:

Dap, asa am sa fac, de azi numai mananc dupa 6 : 30 seara si incerc de dimineata sa mananc pe la 7-8.
Azi am mancat de dimineata niste cereale (la 8), pe la 10 jumate -11 am luat o gustare, un sendvich si un iaurt activia, dupa am mai mancat la 2:30 - 3 un sandwich de la springtime numit Snitel Vienez si inca jumate din biggy-ul lui sora mea( un sandwich destul de micut) + o sticla de apa de 0, 5L, am cam intarziat pentru ca ideea era sa mananc la 2 :30, dupa am mai mancat acum seara la 6 si am terminat la 6:30, am mancat mancare chinezeasca(VACUTA CU TELINA SI ARDEI GRAS - VRABIOARA DE VITA, CIUPERCI, ARDEI GRAS, TELINA, SOS SOIA, CONDIMENTE) si jumatate de portie de orez picant (CIUPERCI, ARDEI GRAS SI IUTE, CEAPA VERDE, OREZ).Azi am facut ceva miscare de dimineata cam 15 minute de mers, am urcat si coborat pe scari( odata dimineata si odata seara cand m-am intors), stau la etajul 7 si a fost ceva de merslaughing si am trecut pe la decathlon sa ma plimb cu trotineta, sa joc fotbal, sa fac ceva sportlaughing, nu am stat mult, maxim o ora, ideea e ca am stat cam toata ziua in picioare ca am fost plecat de la 13 pana la 18. Deci m-am ingrasat?