| Sergiu3210 a întrebat:

Salut, daca mananc intr o zi 2600 calorii si a doua zi nu mananc nimic, se pune ca si cum am mancat 1300 calorii si totul revine la normal dupa sau nu merge asa? rolling on the floor

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Da, se pune ca si cum ai mancat 1300 pe zi.
E logic, ca daca imparti 2600 la doua zile, atata da.

Ai mancat 2600 in total, dar pe zi vine 1300, si daca arzi 2200 pe zi, inseamna ca ai avut un deficit de 900 pe zi, deci 1800 minus in cele doua zile, adica ai slabit fix 0, 25 Kg (250 g).
Am pus 2200 ca, cam atat arde un om asa mediu ca greutate si inaltime de un 1, 7 m sa zicem, si un adolescent tot cam atat arde.

9 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Indiferent ce crede Mosotti si iti place tie sa crezi, nu asa functioneaza. Cele 2600 calorii consumate deja s-au depus inainte de... a doua zi. Si le dai jos doar cu multa miscare pe langa infometare.

| Mosotti a răspuns (pentru Iote):

Total gresit si o sa-ti zic si de ce ca sa intelegi:

Ai mancat azi 2600 Kcalorii da? Se depun 400, ca 2200 le arde.
Maine nu mananca nimic, corpu are nevoie de 2200 Kcal din nou, ti le arde pe alea 400 de ieri prima data (Deci deja ai scapat de ele), si apoi mai arde in plus din grasime alte 1800, deci slabesti.
Faptu ca s-a grabit sa le puna pe tine alea 400, nu inseamna nimic.

Si da, s-a grabit sa-ti puna 400 kcal pe tine, dar maine le pierzi rapid si ramai si pe minus asa cum ti-am zis.
Nu e nevoie de nici o miscare.

Asa ca aia e, e fizica pura aici.

Uite alt ex ca sa intelegi mai bine.
Tu cheltui zilnic 2200 euro sa zicem.
Ieri ai castigat 2600. O sa pui repede la banca 400, deci ai 400 in plus.
Dar maine nu castigi nimic, ce faci?
Scoti alea 400 de ieri, plus inca 1800, si aia e, esti pe minus.

Sper ca ai inteles.

Ramai cu cele 400 in plus doar daca de maine in colo mananci zilnic 2200 deci exact cat arzi, si atunci da, alea 400 raman pe tine si trebuie sa le dai jos ori prin miscare mancand la fel, ori mancand o zi 1800 Kcal in loc de 2200.
E f simplu.

| dinaprilie a răspuns:

O sa-ti f stomacul in timp..si nu cred ca de la el ci de la adaptarile noastre ciudate la ce bagam in noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merge asa. Daca faci asa de prea multe ori se creeaza dezechilibu.

| TheStrategist a răspuns:

Da

| 4ndr33y a răspuns:

Nu asa functioneaza metabolismul, arderile si depunerile. O sa-ti distrugi masa musculara.

| Mosotti a răspuns (pentru 4ndr33y):

Ba asa functioneaza strict referindu-ne la calorii, e matematica si fizica, Kcal in Kcal out conteaza, si se vede pe cantar ca, e adevarata treaba.
Insa mai bine mananca 1300 pe zi decat 2600 la doua zile, asta clar.
La slabire oricum pierzi 30 % si masa musculara, de aia e bine o alimentatie echilibrata, si bineinteles, sa manance chestii sanatoase.

Cu o dieta de 1300 Kcal/zi va slabi cam 3, 8 Kg lunar daca e adolescend si e baiat, arde 2200 si 900 le-ar avea in minus pe zi.

| PaulCos a răspuns:

Daca dormi o noapte 10 ore si a doua noapte nu dormi de loc, e cam o medie de 5 ore pe noapte. Matematica este pentru creier. Pentru fizic, spirit si sanatate lucrurile au alta logica. Echilibrul este recompensat in timp lung si dezechilibrul este pedepsit imediat. Ai grija!

| AlienGod a răspuns:

Da