| timeeas a întrebat:

Am 15 ani și de curând am fost diagnosticată cu astm bronșic.Crizele apar dintr-odată și simt că nu am aer suficient. Dacă sunt în mulțimi sau aglomerații, e și mai rău, se agravează.Cum sunt și foarte anxioasă(făceam și înca mai fac uneori atacuri de panică), îmi amplific și mai mult starea și simt că mor.Problema e că încep liceul și va trebui să merg cu autobuzul, care mereu e plin.Am menționat mai sus că imediat am senzația că ma sufoc și nu știu ce o să fac.

Aveți niște sfaturi despre cum aș putea să mă controlez? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Poti incerca mai intai cu ceaiuri speciale de plante pentru astm bronsic pe care le poti cumpara de la plafar, apoi de la medic poti primi niste spray-uri speciale care sunt usor de administrat. Pt atacurile de panica poti incerca niste picaturi de lavanda sau ceai de seminte de marar, apoi magneziu efervescent o tableta pe zi intr-un pahar cu apa si savurat incet. Tu esti propriul tau stapan, are vreun rost sa faci atacurile acelea de anxietate si panica? Poti incerca sa mergi mai devreme de acasa si sa folosesti autobuzul mai rar; miscarea in aerul curat al diminetii te va ajuta foarte mult. Nu uita sa porti un sal la nas si gura care sa filtreze aerul rece de impuritati si sa-l fac mai caldut la inspirare. Pe sal poti incerca sa pulverizezi un parfum preferat cu note fine, linistitoare si te vei simti in cer in timp ce mergi. Poti asculta, de asemenea, muzica linistitoare in timp ce parcurgi drumul ca sa nu te plictisesti. Ia un sal lat, din materiale fara scame, fine, pufoase, ceva deosebit si cu o culoare placuta vederii! Poti incerca si niste picaturi de mir parfumat insa acesta este destul de tare mirosul si il poti da azi pe sal si iei salul doar maine in asa fel incat mirosul sa nu fie inecacios. Numai bine!

| Buubbu a răspuns:

Ai putea discuta despre asta cu un medic. El te poate ajuta cel mai bine. Nu am experiență în domeniu, dar cred că există ceva făcut special pentru persoanele care suferă de astm care ajută.
Multă sănătate și baftă la liceu! :*