| 24082000 a întrebat:

Am 15 ani si in ianuarie mi-a venit menstruatia pentru prima data, pe luna februarie nu mi-a venit! De ce? Mentionez ca nu am avut relatii sexuale cu nimeni! Va rog ajutati-ma! crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sahasd a răspuns:

Dooamne, nu îți fa griji pentru asta, e normal, menstruația ta încă nu e stabilă, abia dupa 6, 7 luni o sa vina regulat. Te sperii degeaba, stai liniștita.

9 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Chiar trebuiesc introduse ore de educatie sexuala in scoli, jesus

| fdhgcvnb a răspuns:

laughing Calmează-te! Ciclul menstrual este rareori regulat de la început. În primul an cel puțin nu va fi regulat. Dacă și după vreo 2 ani de când ți-a venit prima oară menstruația ai doar 2-3 menstre pe an, atunci poți merge la medic pentru o posibilă dereglare hormonală sau SOP(Sindromul Ovarelor Polichistice).
Dar acum, fii fără griji! happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu ce sa te ajutam? Asa e la inceput menstruatia, total neregulata.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

După câte înţeleg, eşti în PRIMUL an de CM ( ciclu menstrual ).
În acest caz, NU ai motive de îngrijorare happy

În general, primele 5-10 menstruaţii pot să întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.
Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.
Cel mai probabil, este aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune!

Răspuns utilizator avertizat
| Trumpinator a răspuns:

E okiwinking

| roxy49 a răspuns:

Uhhh! No problem.Asa o da fie deoarece ești la primele luni de menstruație și trebuie ca organismul tău să se obișnuiască cu noile schimbări. Nu trebuie sa te îngrijorezi.

| denisadespa22 a răspuns:

Odata ce nu ai avut relatii sexuale, poti sta linistita. Esti la inceput si e normal sa se intample asa, dar un sfat ar fi sa ii spui mamei tale nu sa pui intrebari oe TPU

| Veverita12 a răspuns:

Si mie mi-a venit anul trecut si la fel mi s-a întâmplat.Am intrebat-o pe mama si mi-a zis ca asa e la început, iar mie îmi vine acum normal.