| SoranaCs a întrebat:

Am 16 ani, si este primul an in care m-am angajat pe timpul veri. Am abia 2 saptamani de cand muncesc, si stau numai in picioare, si mi-au aparut vene de sange sparte. cum pot scapa de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Uite cateva sfaturi care sa te ajute: http://www.i-medic.ro/blog/despre-boli-varice

| pietrean a răspuns:

Din pacate, ca sa eviti aceasta problema, trebuie sa eviti sa mai stai in picioare.
Pentru a rezolva problema medicamentos, trebuie sa mergi la medicul de familie, pentru a vedea care este cauza.Doar el te poate indruma,ce ai de facut si ce trebuie sa faci!
Cand stai acasa, ar fi bine, sa tii picioarele in sus, tu stand pe spate.Dar aceasta metoda, nu ajuta cu totul.Medicul v-a vedea care este cauza si apoi o sa vedeti cum se pot atenua.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Te duci la doctor, sau la farmacist. Si in plus, odihna pe durata tratamentului. Mai tarziu organismul tau se va obisnui cu munca si nu ti se va mai intampla.

| ElenaMaria1979 a răspuns:

Ai nevoie de pauza fizica. Ori de cate ori ai timp, nu neaparat cand esti la serviciu, stai cu picioarele mai sus de nivelul bazinului.
Daca continua sa se sparga venele, ia legatura cu medicul de familie.
Spor la treaba si multa sanatate!

| adinaTPU a răspuns:

Ia Vein Defense, cate 2 tablete pe zi, doua luni, si sa aplica Stimuven crema sau gel, seara, dupa dus, masand zonele afectate.

| oana9 a răspuns:

Pai,si mama mea a patit la fel.singurul lucru care i-a mers din 1000 a fost sa aiba cateva zile de odihna. daca nu merge asta date cu o crema speciala loate din farmacie.BAFTA