| LOVETOKNOWTHINGS45 a întrebat:

Buna TPU! Am 18 ani si sufar de o fobie specifica grava. Am incercat tot felul de tratamente mai naturiste, exercitii de respiratie dar fara efect. Am luat si 0.5mg de Xanax dar din pacate nu a avut vreun efect notabil sau pe car mi-l doream. Chiar si cand eram beat, in ciuda faptului ca fobia era la intensitate mai mica tot ma deranja. Nu stiu daca mai pot face ceva in privinta asta, ce medicament/drog anxioltic puternic ati incercat si ce doza a functionat cel mai bine? Ar merita sa incerc alt anxiolitic sau remediu? Ce spuneti ca merge cel mai bine pentru fobii severe? Multumiri anticipate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu as sugera pentru o anxietate cronica cautarea unui psihiatru bun, cel care da doar o pastila de xanax nu e priceput!
Din pacate genul acesta de probleme se trateaza cu 2-3 tipuri de medicamente diferite, pe langa asta e nevoie si de schimbarea mediului si a comportamentului, ceva a dus la crearea anxietatii, daca nu elimini cauza nici medicamentele nu le vor elimina.

ps: am citit prin intrebarile tale si am ajuns la concluzia ca fobia ta e anxietate sociala gen, daca e cea legata de inaltime happy
Eu am 1, 74 m si ma iau la tranta cu oricine, am multa incredere in mine,nu a fost niciodata un dezavantaj pentru mine, stii de ce? pentru ca nu am o problema cu asta.
tu ai 1, 81 m si crezi ca e o problema happy

| Mosotti a răspuns:

Te duci la un medic psihiatru, spui tot si el iti zice ce sa iei, el este specialistul.

Eu o sa-ti dau doar o parere, adica ce ar zice si doctorul, o sa-ti dea un tratament pentru anxietate si se rezolva.
0, 5 mg Xanax o fi fost prea mica doza sau nu ti-a mers tie.
Existe tratamente bune pentru asta, dupa un timp nu o sa mai iei si o sa fi bine fara.

Naturistele-s frectie, normal ca n-au mers.