| 2nEe1 a întrebat:

am aparat dentar si voiam sa imi albesc dintii natural si am auzit ca bicarbonatul sau sarea albesc dintii. Intrebarea e, pot sa folosesc asa ceva pe aparatul dentar? Nu afecteaza cu nimic? Dau Funditaa puppy dog eyes :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ProfDeMate a răspuns:

Da! Fara nicio grija. Atat bicarbonatul de sodiu cat si clorura de sodiu (sarea de bucatarie) sunt saruri slabe ale acizilor carbonic si clorhidric care nu reactioneaza cu otelul inoxidabil din care este confectionat aparatul dentar. N-ai nicio grije din punctul asta de vedere, dar de ce nu apelezi la dentist si totul este in siguranta.
Cu bine,
Prof De Mate
mate. didactic@yahoo.com

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In viata de zi cu zi manaci multe sarate si cu bicarbonat. Oricum acel aparat nu trebuie sa tina 100 ani. Spala-te linistita!

| Kamiichu a răspuns:

Te poti spala cu bicarbonat, si eu fac asa, nu are nicio problema aparatul dentar! Bafta si un an nou fericit! :*

| 2nEe1 explică (pentru Kamiichu):

Multumesc la fel :*:*