| cypryan11 a întrebat:

Buna TPU am aproape 17 ani si am 60 de kg si 1, 73 aprox, si incerc de mult timp sa ma ingras macar 5 kg dar nu se prinde nimic de mine oricat as manca, de cand ma stiu mananc chiar si seara dar nu ma ingras si inca ceva cand sunt acasa mersu mananc dar in zadar, as vrea sa ma apuc de sala sau ceva de genu oare as putea sa ma ingras asa? sau daca stiti voi dati-mi niste sugentii. fundoi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mersul la sala te va ajuta sa pui masa musculara,luand, astfel, in greutate.In schimb, va trebui sa faci ceva modificari si pe plan alimentar.Este foarte important sa respecti cu strictete mesele zilei si sa nu sari peste nici una dintre ele(conteaza ce si cat mananci, dar la fel de importnt este si cum).La micul dejun mananca 1-2 oua(fierte,de preferat, sau prajite, dar nu zilnic)si cateva felii de paine cu unt/margarina+o cana cu ceai/lapte.La micul dejun poti adauga braza/cascaval si legume proaspete(rosii sau castraveti). Pranzul sa fie compus din doua feluri de mancare+desert: o farfurie cu supa/ciorba si cativa ardei umpluti, spre exemplu si la cina peste/o farfurie de tocanita/fasole prajita etc.Nu mai consuma produse fast-food si consuma mai rar mezeluri/preparate,chipsuri,sucuri si alte porcarii din comert(sunt bogate in calorii,dar nesanatoase). Daca simti ca ar mai trebui ceva,poti consuma cate un sandwich intre mese,iar ca gustare poti consuma cereale cu lapte/iaurt(le poti consuma si la micul dejun),fructe uscate,nuci,alune, migdale sau fistic. Daca vei merge si la sala, cu timpul se va vedea garantat diferenta.In schimb,nu este exclus ca diferenta sa se vada in special in oglinda,nu si pe cantar(nu conteaza numarul kg,ci felul in care sunt distribuite).Din punctul meu de vedere,nu este nevoie sa te ingrasi,ai o greutate cat se poate de normala pentru varsta ta, dar in cazul in care consideri ca te vei simti mai bine cu cateva kg in plus, poti incereca.Succes.

5 răspunsuri:
| CrissuCristina a răspuns:

Depinde mult si de organism sunt persoane care pot manca mult si nu se ingrasa mai deloc, iar altele se ingrasa de la mancare relativ putina grasimele nu sunt arse la fel de toata lumea

daca tot vrei sa te ingrasi fortat poti incerca cu carbohidrati

- suplimente cu concentratie mare de carbohidrati (peste 70%) si mica de proteine (10-25%) recomandate in special celor care vor sa ia rapid in greutate. Ele sunt bogate in calorii si sunt foarte utile in special ectomorfilor (tip slab, longilin, care ia greu in greutate), carora li se recomanda doua-trei doze pe zi din aceste produse. Ele sunt utile si celorlalte categorii, insa numai o doza imediat dupa antrenament, pentru a nu se ingrasa. In aceasta categorie intra Mega Mass, Gain Fast
http://www.topfitness.ro/viewdetails.php?idm=9&t=1

aici gasesti mai multe- vezi alea cu concentratie mai mare de carbohidrati
http://www.redis.ro/Web/ListProducts.php?CategoryId=13

Fata de cele trei mese zilnice, adauga gustari consistente dimineata, dupa-amiaza si cu doua ore inainte de culcare. Opteaza pentru alimente bogate in calorii, crescand mai mult ratia de lipide decat de glucide - paste si dulciuri in detrimentul grasimilor.
Alte recomandari sunt legate de asigurarea a cel putin 8 ore de somn si eliminarea, pe cat posibil, a factorilor de stres. In plus, daca esti fumator, renunta! Pofta de mancare va creste si vei simti din nou gustul real al alimentelor, altfel viciat de nicotina.
Cresterea in greutate, ca si scaderea, de altfel, este un proces foarte lent. Poate fi chiar mai dificil daca exista o predispozitie genetica in a fi slab.
Fitnessul joaca un rol esential in cresterea masei musculare si, de aceea, trebuie sa mergi la sala si sa urmezi un program riguros stabilit si dirijat de un specialist in acest domeniu, eventual un medic sportiv.

Ce mananci?

In dieta trebuie introduse toate grupurile de alimente - cereale, fructe si legume, lactate, carne si oua, seminte. Trebuie consumate alimente bogate in calorii si nutrienti, de exemplu fructe uscate, alune, unt de arahide, iaurturi, paine, somon, oua, nuci, seminte, branza, lapte integral precum si carbohidrati: cartofi, porumb, mazare, cereale, paine integrala.
Nu exagera cu salate, apa sau lichide sarace in calorii inainte de masa. Opteaza pentru alimente sanatoase, sarace in grasimi, cum ar fi carnea slaba, pestele, fasolea, fuctele si legumele. De evitat ar fi cofeina si alimentele care contin foarte mult zahar pentru ca acestea duc la scaderea apetitului.
Trebuie sa bei doi litri de apa pe zi. Bea lichide bogate in calorii, cum ar fi sucurile si laptele, in loc de cafea, ceai sau bauturi dietetice.

Meniu 1

• ora 8.00 - un ou fiert, doua felii de paine, un ceai concentrat cu miere;
• ora 10.00 - 5-6 linguri de compot de fructe (prune, mere), prajiturele uscate, un pahar de suc natural de portocale;
• ora 12.00 - o supa/ciorba, cotlet la gratar, 3 felii de paine si un pahar de suc natural de portocale. Desert - prajitura cu miere;
• ora 14.00 - salata de pui cu legume, un ou, prajitura cu miere, un suc natural de portocale;
• ora 16.00 - lapte sau cacao cu lapte indulcita cu miere si o tartina cu unt si sunca sau cascaval;
• ora 18.00 - 2-3 cartofi copti cu o felie de paine si un pahar de suc natural de portocale;
• ora 20.00 - tartine cu carne si un suc natural de portocale.

Meniu 2

* ora 8.00 - tartine, oua, ciocolata cu lapte, suc de protocale;
* ora 10.00 - cereale, brana, suc de fructe;
* ora 12.0 - dejun normal, care sa includa ciorba sau supa, un fel doi cu carne si desert;
* ora 14.00 - cereale si suc de fructe;
* ora 17.00 - o banana, o cana de compot indulcit cu miere;
* ora 20.00 - cina compusa din mezeluri, branza si fructe;
* ora 22.00 - ciocolata, iaurt si cereale.

Chiar daca pare greu de realizat, deocamdata acesta este cea mai buna alternativa. Trebuie sa mananci cat mai multe mese pe zi, cinci sau mai mult de-atat. Bea multe lichide care sunt bogate in calorii (suc, lapte, milkshake). Mananca legume, orez, paste fainoase, cartofi, morcovi si dovleac. La care adauga iaurt, sosuri, smantana. Mananca paine cu seminte. Un plus de 1000Kj in meniul zilnic, inseamna aproximativ un kilogram pe saptamana.

| Georgyyyyyyy a răspuns:

Buna Ciprian. uite poti citi aic.sigur te va ajuta:*! http://www.revistafelicia.ro/......grasi.html

| stefanradu a răspuns:

Salut Cypryan,
Am scris de curand un articol in care iti arat ce trebuie sa faci ca sa te ingrasi. Il gasesti aici:
http://hunkbody.ro/qa-vreau-sa-ma-ingras-ce-sa-fac/

| IonutSultana a răspuns:

Cipriane orice ai incerca n-o sa te ingrasi,asa sunt si eu,am luat calciu,vitamine si altele,dar nu s-a pus nimic de mine,daca asa ne-a dat Dumnezeu asa sa ne acceptam, eu pana la urma m-am obsinuit cu ideea asta, obisnuieste-te si tu happy

| impact95 a răspuns:

Frate sala e buna... dar in acelasi timp. te incetnineste cu cat pui mai mult pe tine q atat esti mai incet... incearca sa combini sala q un sport de ex K1 happy