| Andreea_Ruxandra_1994 a întrebat:

Sunt baiat, am aproape 16 ani, 50 de kg si 1.76. In primul rand as vrea sa ma apuc de sala in vreo 3 saptamani. Problema mea este ca sunt cam slabut si eu ar cam trebui sa am minim 58 kg. Incerc sa mananc cat de mult pot si sper ca o sa ma ingras dar totusi, cand am fost la doctor, acesta mi-a spus ca nu prea mi recomanda sala.
Ma gandeam ca daca ma apuc de sala o sa pun si ceva pe mine.
Multumesc. happy

Răspuns Câştigător
| DovleacTurbat a răspuns:

Da, esti prea slab. Te poti apuca de sala, fara cardio sau daca iti face placere doar 1 data pe saptamana. Alimentatia va fi cheia. Iti propun sa consumi pe zi o alimentatie ce însumează 2000-2100 de calorii care se împart in 100g proteina, 250g carbohidrati, 75g grasimi. Poti incerca asta timp de o saptamana dupa care te vei urca pe cantar, in funcție de ce va arata cantarul ( daca ai crescut in greutate poti continua sau daca ti se pare ca ai pus prea putin mai maresti nr caloriilor, carbo, grasimi; daca n-ai pus nimic evident maresti numarul macronutrientilor. Apa poti incepe cu 1, 5-2l pe zi daca nu esti învățat cu, consumul de apa si ai grija la odihnă 7-8h pe noapte.

4 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Trebuie sa ai grija la alimentatie, trebuie ''pa pa bun'' pentru muschi, nu pentru grasime!
Pe scurt, multe proteine, putin zahar, trebuie sa te consulti cu un nutritionist in fitness!

| DovleacTurbat a răspuns:

O sa pui daca ai grija la alimentatie. De ce ti-a contraindicat sala? Ai probleme de sanatate?

| Andreea_Ruxandra_1994 explică (pentru DovleacTurbat):

Nu, probabil din cauza ca a vazut ca sunt slab. A spus ca la inaltimea mea trebuia sa am minim 58.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Andreea_Ruxandra_1994):

Da, esti prea slab. Te poti apuca de sala, fara cardio sau daca iti face placere doar 1 data pe saptamana. Alimentatia va fi cheia. Iti propun sa consumi pe zi o alimentatie ce însumează 2000-2100 de calorii care se împart in 100g proteina, 250g carbohidrati, 75g grasimi. Poti incerca asta timp de o saptamana dupa care te vei urca pe cantar, in funcție de ce va arata cantarul ( daca ai crescut in greutate poti continua sau daca ti se pare ca ai pus prea putin mai maresti nr caloriilor, carbo, grasimi; daca n-ai pus nimic evident maresti numarul macronutrientilor. Apa poti incepe cu 1, 5-2l pe zi daca nu esti învățat cu, consumul de apa si ai grija la odihnă 7-8h pe noapte.

| VwBora a răspuns:

Bagă multă carne, 1-2kg pe zi sau poți sa îți iei niște proteine recomandate de doctor