| KaterinaPetrova a întrebat:

Buna TPU.AM auuzit ca nurofenul este cel mai bun in cazul durerilor menstruale.sad pe mine ma doare burtaaaa foooarte tare.intrebarea mea este. pot lua 2 pastile nurofen? sau afecteaza cu ceva?sad a mai luat candva 2 pastile?sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Depinde de concentratie!

| MihaelaDart a răspuns:

2 pastile pentru un copil este ff mult, 2 pastile iau adultii la o anumita greutate corporala unde efectul e nul. In cazul tau, pentru ati ameliora durerile, incalzeste apa calda si pune-o intr-o sticla, stai cu ea apropiata in zona genitala-abdominala mutand-o uneori si la mijloc daca simti si acolo durere. Pentru mine isi face efectul antinevralgicul. Uneori mai iau Nurofen pentru dureri menstruale ori supozitor pentru astfel de dureri, numele lui il ratez pe moment, daca mergi la farmacie intreaba si spune-le problema ta, iti vor da calmantul cel mai adecvat. O alta metoda este sa bei ceai de muetel ori de tei inainte de culcare. Evita sa faci sport ori sa stai cu orele in bai calde, menstruatia poate deveni abundenta. Si masajul este benefic.

| BeHappyForMe a răspuns:

Eu am luat si nu am avut nimic dar daca mai ai prin casa nospa sau iburprofen ia si din ala ca sa nu iei doua la fel ca celelalte doua sunt mia puternice eu am observat ca luam farigosept pentru gat era destul de bun imi trecea imediat si cu tine nu a mai avut nici un efect si am incercat alceva mai puternci poate si la tine e la fel.

| Ieatchocolateateveryhourintheday a răspuns:

Eee,ca te doare burta de la menstruatie e normal.nu iti recomand 2 pastile de nurofen.cred ca o pastila calmante pe luna e de ajuns.nu lasa durerea sa te doboare,mai bine incearca sa te relaxezi. poti sa incalzesti apa si sa o versi intr.o sticla pe care ti.o pui pe burta (zona ovarelor).sau un dus cald. face minuni.
Poti incerca si acupunctura,este eficienta, dar trebuie sa gasesti un salon la care se practica. apropo, am descoperit ca atunci cand ma epilez imi trece durerea menstruala thinking laughing

| cristinica123 a răspuns:

Eu am 11 ani si fac 12 dar eu chiar daca sunt copil nu spun prostii mereu si cred ca ar fi mai bine 1 sau du-te la doctor IMEDIAT

| iulia_8420 a răspuns:

Si no-spa e foarte bun

| matthew_5902 a răspuns:

Buna.Nurofenul,ibalgin si alte medicamete calmate sunt bune daca sunt folosite pe perioade scurte de timp.Si poti lua 2 pastile, max 4 la diferenta de 4-6 ore...sau poti incerca nurofen forte 400mg adica 2 pastile intr-una.