| anonim_4396 a întrebat:

Ce pastile cu efect mai puternic impotriva durerilor menstruale stiti? Deseori iau "nurofen forte", dar nu prea isi face efectul. Trebuie sa beau vreo 3 ca sa ajute cat de putin!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca No-spa, este excelent, fiindca este o durere spastica, in care un antiinflamator (ca nurofen) nu prea are efect. Plus ca nu poti lua atat de mult nurofen, are totusi prea multe efecte adverse sa il iei lunar.

| WillWright a răspuns (pentru Brigaela):

Am incercat si NO-spa, si nu ajuta aproape deloc!

| Brigaela a răspuns (pentru WillWright):

Atunci mergi la medic, astea nu sunt dureri menstruale uzuale, ai o problema de sanatate

Abh
| Abh a răspuns:

Daca este o simpla dismenoree( daca nu ai alte probleme ginecologice gen chisturi ovariene), iti recomand sa consumi seminte de in macinate( o l-ta pe zi) sau ulei de in ( o lingura pe zi), de asemenea soia. Aceste alimente sunt bogate in fitoestrogeni si dismenoreea va disparea. Consumul acestora e zilnic, timp de mai multe saptamani, altfel nu vei avea imbunatatiri ale starii de sanatate.

| mona a răspuns:

Incearca ibalgin, ibuprofen sau saridon, o pastila te scapa de durere

| IsabelaIssa a răspuns:

Eu iau ibaglin, si imi e bine cu el, si daca durerea e mai puternica iau 2.

| krisss93 a răspuns:

Buna. Uite eu iau ketonal forte sau duo sunt foarte bune sau incearca advil ultra contine ibubrofenum sunt foarte bune si astea. :* Sper ca te'am ajutat

| krisss93 a răspuns (pentru krisss93):

Imi cer scuze ac vrut sa scriu Ketonal forte sau duo

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai indicat ar fi Ibuprofen 600 mg ( e mai concentrat decât Nurofen forte, care are ibuprofen 400 mg ).

Totuşi, având în vedere că durerile menstruale sunt foarte INTENSE, e posibil să fie vorba de o afecţiune de natură ginecologică ( sau dereglări hormonale ) - deci este indicat un control ginecologic şi investigaţii suplimentare!

Vezi alte detalii despre dismenoree ( durerile menstruale ) la linkul :
http://www.csid.ro/health/dismenoreea-cauze-diagnostic-tratament-3869366/

http://www.sfatulmedicului.ro/......noree_1056

http://sanatate.ele.ro/......ament.html

http://www.seximus.ro/intrebari_sex/menstruatie_dureroasa_dismenoree.php

http://www.divahair.ro/......menstruale

http://www.csid.ro/health/tu-ce-stii-despre-durerile-menstruale-6404294/

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană şi/sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Azµre a răspuns:

Ibuprofen 600 Mg, o pastilă pe zi nu ai treabă!
Nurofenul forte, ibalgin sau alte prostii sunt tot ibuprofen dar de 200 mg.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Încearcă să ţii o sticluţă cu apă călduţă pe burtică, un ceai de mușețel/tei.
Te pup!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Stii ceva? nici mie nu imi ajuta nurofenul deloc, dar imi ajuta foarte bine ibalgin forte! desi ambele au aceeasi substanta activa- ibuprofenul, nu stiu de ce nurofenul nu imi calmeaza durerea! poate tine si de ceilalti excipienti din medicament!
sa ai o zi frumoasa happy

| OanaMada a răspuns:

Ketonal sunt foarte bune

| idealman a răspuns:

Sau prostamol

| DulceataXP a răspuns:

Invatate mai intii sa scrii