| jokerradu a întrebat:

am avut rubeola de miercuri 22.02.2012 si ieri mi-au disparut petele rosii, dar acum ma mananca ingrozitor pielea? ce poate fi? nu am dormit toata noaptea. funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Eruptia la rubeola tine 3-4 zile si poate sa apara mancarimea,dar partea buna este ca daca te scarpini nu raman cicatrici. Poti folosi un antihistaminic-claritine, daca esti copil, jumatate de tableta sau o lingurita de sirop.Trebuie sa mai stai izolat inca 7 zile, dupa ce dispare eruptia.