| KaylaSlvt a întrebat:

Hello, TPU. Am facut rubeola si desi mi-au disparut bubitele inca ma mai manca pielea. Problema e ca ma mananca foarte rau, n-am putut inchide un ochi toata noaptea. Ma manaca mai rau decat atunci cand aveam bubite! Sa fie eruptie "interna"? Sau e normal? Ce pot face sa nu mai manace in halul asta? Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Pentru mâncărime poti folosi un antihistaminic-Claritine o jumătate de tabletă sau o lingurita de sirop; bubitele de pe piele provocă mâncărimea, dar veste cea buna este că nu lasă urme.

| Esperança a răspuns:

Mai toata lumea de pe TPU are rubeolahee hee Daca ai iesit din casa in timp ce aveai rubeola tot ce e posibil, iar daca ai stat in casa, la caldura nu stiu ce sa zic da-ti cu pudra mentolata si fa o vizita la doctor.
Sanatate!

| Himera a răspuns:

Draga, imi pare rau pentru tine, dar te anunt ca nu ai ce face. Astea sunt bolile satanei, iti spun! Am fost si eu ca tine saptamana trecuta, dar stai linistita, o sa-ti treaca in 2-3 zile, o sa iti treaca starea si o sa poti adormi, si atunci nu o sa te mai trezeasca nici fanfara! Insanatosire grabnica! (tot avem nevoie amandoua)

| Himera a răspuns:

Daca ma gandesc mai bine, am niste sfaturi:
- dezbraca-te cat poti de mult(unii raman la stadiul de chiloti, altii scapa si de acela)
- infasoara-te cu o patura si baga-te in pat
- spune-ti rugaciunile, nu o sa dormi nici la noapte
Nu stiu daca functioneaza medicamentul de mai sus, dar iti garantez ca nu are rost sa dai banii pe crema mentolata(iti ia mancarimea 1 minut si o inlocuieste cu usturime).
La mine functionau pentru perioada f scurta compresele cu apa rece, ai grija daca folosesti prosop sa fie moale si neted, ca altfel te nenorocesti!

| KaylaSlvt explică (pentru Himera):

Multumesc mult, de abia astept sa imi treaca sad Cu mixtura aia chiar asa e, imi ia mancarimea pe moment si dupa aceea, mai rau e! Ma gandesc cu groaza ce o sa ma fac daca vreodata voi lua varicela spre exemplu. se presupune ca rubeola e cea mai usoara forma si cu toate astea ma chinuie in ultimul hal. Multumesc din nou si multa sanatate si tie!

| Himera a răspuns (pentru KaylaSlvt):

Ah, eu varicela am, boala dracului laughing. Asta e, trece.

| Mars_9112 a răspuns:

Exista un medicament la farmacie numit Flonidan. acesta iti va oferii putina moleseala dar te scapa de orice mancarime.tongue