Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am avut un accident la scoala la cavitatea bucala(buza superioara), dupa care am suturat buza si toate cele insa buza nu este complet vindecata iar incidentul a fost acum 2 luni...Doctorita chirurga plasticiana a zis ca nu-si poate da seama de ce si vrea sa faca o incizie deoarece ea creded ca e un hematom.Curiozitatea me e cum se face acea incizie? Adica injecteaza ceva in buza sau face o taietura? Vreau sa stiu tot procedeul.
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

In principiu, incizie inseamna taietura din care se scoate ceva! Totusi, trebuie vazut sigur daca-i hematom fiindca e posibil sa nu fie si aici mai depinde de locul unde-i! Locul acela e pansat? Trece zilnic saliva peste el? Este in interior sau in exterior? Numai bine!

| nimeniooda a răspuns (pentru Caro34):

Nu e pansat...WSaliva trece zilnic peste el este si in interior si in exterior sad

| Caro34 a răspuns (pentru nimeniooda):

Una din parti ar trebui sa fie mai bine ca si cealalta, insa ambele sunt expuse la microbi (unii din aer, ceilalti din saliva). Foloseste Cicatrizin pe rana externa si protejeaza-o cu un bandaj fiindca altfel nu-i OK si se va vindeca foarte greu. Mai poti incerca Rivanol in comprese umede mereu fiindca daca-i hematom sau serom, atunci va da Domnul si va iesi singur si poate nu mai trebuie sa te incizeze. Oricum va fi sub anestezie, dar iarasi va fi cicatrice! Mult noroc!

| nimeniooda a răspuns (pentru Caro34):

Din pacate incizia o fac chiar maine oricum, dar vreau sa stiu cum se face