| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU

am cumparat un energizant Burn si vreau sa il beau dar am 13 ani. poate sa mi se intample ceva daca il beau? funda
P.S: am baut unul la 7 ani si nu am avut nimic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Energizantele sunt pline de chimicale care iti afecteaza metabolismul.
Fa-ti o cacao cu lapte, este un energizant mai natural si sanatos. Marinarii englezi din timpul WW2 consumau asta, in special cei care lucrau pe submarine sau in alte conditii grele.

| onasis1961 a răspuns:

Nu-ţi dăunează unul.Dar să nu devină obişnuinţă.

| valentingb a răspuns:

Nu ti se intampla nimic. In orice caz, nu de la unul singur. Energizantul nu este un adaos de vitamine si minerale, (ca eurovita sau centrum ) ci contine substante care forteaza organismul sa foloseasca resursele de care dispune dar pe care le tine ca rezerva. Dupa ce efectul energizantului, vei simti o moleseala si va dura un timp pana cand vei aduna din nou resursele consumate inutil. Energizantul e folosit in general de soferii amatori pentru a ramane activi o durata mai lunga de timp. Totusi, orice sofer profesionist stie ca desi il ajuta pe moment, durata de recuperare il intarzie mai mult decat un somn odihnitor.

| xClementine a răspuns:

Tu il bei de fita probabil si pentru ca si prietenii tai il beau, altfel ai fi fost catalogat drept un fraier. Mare rau nu poate sa-ti faca un energizant de-ala, numai daca faci abuz de el, ceea ce se va intampla in curand, dat fiind faptul ca asta creeaza dependenta. Mai bine te-ai orienta spre sucuri si alte lucruri de varsta ta. Numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru xClementine):

Hey eu nu il beau pentru fite. Eu am baut o singura data la 7 ani si am uitat gustul si vreau sa il incerc din nou nu de alt ceva dar e si scump si decat sa dau banii pe un burn mai bine pe 2 hell

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca bei o doza la cati ani nu patesti nimic, dar nu ii vad rostul. la 13 ani ai destula energie ce iti mai trebuie?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu il beau pentru energie, eu il beau pentru gust

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine iti iei un suc ca e mai bun la gust decat chestiile alea care au in ele pipi de taur

| Violente a răspuns:

Doamne, nu mai bagati copilul în panică, o cutie de energizant băuta o dată la 7 ani nu iti provoca ABSOLUT NIMIC!

Doar dependența si consumarea zilnica te pot duce la dereglari grave. Dar o cutie îti mai pune organismul pe fugă putin, puțina energie nu strica big grin

Bea-l cu placere!

| DraudeS a răspuns:

Este posibil sa se intample ceva si unei persoane in toata firea. In functie de cum il asimileaza organismul tau. Energizantul contine o cantitate mare de taurina si cafeina care-ti mareste adrenalina in mod exagerat, simptome care pot duce la oprirea inimii. Mai bine bea o apa plata sau mananca o ciocolata.

Sanatate!

| pLeX a răspuns:

U ai vazut ce contin porcariile alea? mai bine bea o cafea slaba. are acelasi efect si nu e la fel de scarboasa laughing

| anonim_4396 explică (pentru pLeX):

Dar intrebarea mea este daca e periculor la 13 ani

| pLeX a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. este periculos.

In Franta, o marca de bautura energizanta a fost interzisa dupa ce un tanar atlet de 18 ani a murit la cateva ore dupa ce a consumat 4 doze de energizant si apoi a jucat baschet. Decizia a fost contestata la Curtea Europeana de Justitie in 2004.
Si in Norvegia a fost interzisa pentru o perioada aceeasi marca de energizant, in timp ce in Marea Britanie s-au emis mesaje de precautie in privinta consumului pentru copii si femei insarcinate.
In Filipine aceeasi bautura a fost interzisa pentru ca este suspectata de efecte negative asupra fertilitatii barbatilor.

Citeste pe Foodstory: http://www.foodstory.ro/......ganismului
Follow us: foodstory.ro on Facebook

| carhartt a răspuns:

Nu păţeşti nimic grav, dar nici bine nu îţi face în organism. Chiar dacă după ce îl bei nu se manifestă decât cu foarte multă energie, în acelaşi timp îţi face praf organismul. Asta dacă eşti consumător fidel.
Pentru tine cum că eşti la al doilea energizant din viaţa ta la 13 ani. Nu va fi nicio problema. Nu vei muri, stai liniştit. laughing

| Lysander a răspuns:

Nu păţeşti nimic dar ai grijă să nu devină o obişnuinţă happy

Răspuns utilizator avertizat
| syste754 a răspuns:

Nu se intampla nimic doar ca se obisnuieste corpul tau cu energizantul si nu e bine..ca la 20 de ani o sa bei mai multe pe zi si atunci chiar ca o sa se intample mai multe(rele)

| idealman a răspuns:

Parerea mea sa mai astepti putin pana vei mai creste. Din proprie experienta iti pot spune ca nu ti va face bine.

| GabiTanase a răspuns:

La varsta ta mancam mere.pere,struguri,in general fructe.asa k lasa astea la 13 ani nu ai nevoie de asa ceva.

| anaelli a răspuns:

Mai bine bea un suc natural..Sau un pahar cu lapte...

| 1nd1v1d a răspuns:

Normal nu e bine sa bei asa ceva la varsta asta fiindca esti in crestere, dar daca o duci bine cu inima nu strica un pic de energie in plushappy