| ale1515 a întrebat:

Am cv urgent! Vreau sa slabesc! Cum as putea gasi o dieta cu rezultate bune?(fara pastile)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nevoie de o dieta, ci doar de o alimentatie cat mai echilibrata, combinata cu o activitate fizica de intensitate medie, constanta. Elimina din alimentatie produsele fast-food, mezelurile si alte preparate, dulciurile, chipsurile, sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci, seminte, alune, migdale, fistic, sau paine.De asemenea, evita pe cat posibil prajelile(contin foarte multe kcal datorita uleiului). In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea si bea in jur de 2 l de apa zilnic(consumata inainte de masa va reduce pofta de mancare, iar consumata dupa masa, aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii, nici prea mult, nici prea putin. Cea mai importata, in schimb, este miscarea. 20-30 de minute de alergare/zi, cu viteza medie, te vor ajuta sa slabesti frumos, treptat si sanatos.Succes.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scoate din alimentatie grasimile. Mananca legume si carne de pui fiarta. Renunta la grasimi si vei avea rezultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am incercat si e ok; http://www.naturhouse.com/index.php?language=ro

| Ciumpi35 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am sa incerc si eu!

| MickyloveAndySixx a răspuns:

Buna! am si eu aceias problema! blushing
prea multe prostii ingrasa! uite ce am inceput eu sa fac:

1.Mananc mai multe gructe, legume si evit grasimile si dulciurile! (cat imi putin... doar cat gust! blushing)
2.Aerobic in fiecare zi de obicei diminieata!
3.Siara alerg pana in parc si inapoi pana obosesc prea tare sa continuii!
4. Fara mancare dupa ora 6! (maxim biscuiti simplii cu ceiut)
INTR-O LUNA SE VAD MARI DIFERENTE! :*

Bafta! Sa ma anunti cum ti-a mers! >big grin

| Schweitzer a răspuns:

Buna. Eu te sfatuiesc sa mergi la un nutritionist daca ai posibilitatea. E cel mai bine. Iti va spune exact ce ai de facut. Nu uita de sport, e foarte important sa ai o viata activa, stii si reclamele de la televizor: 30 de minute miscare in fiecare zi cel putin. Iti pun aici si cateva articole cu diete si exercitii poate te ajuta.
Si eu am facut putina burtica si trebuie sa ma pun pe treaba. Eu le-am citit si imi plac.
Spor la slabit!

Răspuns utilizator avertizat
| snfchj a răspuns:

Buna ale1512 sa stii daca vrei sa slabesi trebuie sa faci urmatoaele lucruri:
1.Sa mananci sanatos, cate o salata de frute sau de rosi, etc. de 2 ori pe zi...
2.Sa manani legume si fructe multe
3.alergi pe afara 5-12 minute pe zi
4. S-au te duci la un sport ceva! Funda?

| VILLAtHeBestPlayer a răspuns:

Nu manca carne de porc multa si fa 100 de abdomene pe zi.

| violetaandreea a răspuns:

Buna. Pentru a slabi, eu consider ca ar trebui sa faci putina miscare si sa tii un regim [ nu foarte complicat si costisitor ]. Pentru inceput, eu cred ca ar trebui sa te scoli la ora 7.00, sa bei un pahar cu apa rece, pentru ca apa fiind rece, consuma calorii pentru a o incalzii, sa mananci dimineata ceva usor, iar dupa aproximativ 90 minute sa te duci putin prin parc la putina miscare. Nu este nevoie sa faci sport decat 30 minute, apoi la masa de pranz ar fi bine sa mananci o farfurie cu ciorba si un cotlet de miel la gratar, iar masa de seara ar trebui sa fie usoara, poate un iaurt sau un fruct. Te sfatuiesc sa eviti sa mananci dupa ora 19.00. Incearca sa eviti grasimile, prajelile, painea, dulciurile. Cam asta a fost parerea mea [ chiar daca nu este una reusita ], iti urez noroc!