| TheQueen1 a întrebat:

Buna TPU.
Am dintii din fata ( incisivii laterali ) putin cam strambi, adica nu este ceva exagerat, care sa se observe dar oricum sunt strambi si vreau, din proprie initiativa, sa imi pun aparat dentar. Am 17 ani si pana acum parintii mei nu au adus vorba despre asta dar stiau foarte bine cam am nevoie de aparat dentar. Nu inteleg de ce nu au actionat pana acum fiinda mie imi pare rau ca am ajuns la varsta asta si am dintii strambi. Imi pare rau ca nu mi-am pus mai devreme...
Si mai am o curiozitate: daca iti pui aparat dentar scapi automat si de defectele de vorbire, gen rarait, sasait sau balbaiala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Buna! Daca iti permiti, e ok sa iti pui aparat dentar. Si eu ii am putin strambi si sper ca intr-o buna zi, desi nu stiu daca o sa ajung acolo, sa imi pun. Problema principala este ca, costa destul de mult, cam 2000 de euro. sad
Trist, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aparatele dentare au preturi diferite de la 400 pana la 2500 lei sai mai mult. Probabil parintii tai se tem de o cheltuiala, pacat.

| llg a răspuns:

1. Poate parintii tai nu au bani. In principiu, aparatul dentar de care ai nevoie este cel cu bracketi, care costa destul de mult. In medie 1800 lei/arcada.
2. Nu neaparat. Depinde ce a provocat defectul de vorbire. Daca nu trece cu aparat dentar, du-te la logoped.