| anonim_4396 a întrebat:

Am facut analize pentru anemie si mi-a iesit sideremia 25 si feritina 4.7, de inteles ca sunt anemica. As vrea sa stiu in ce stadiu este anemia mea din valorile ce mi-au iesit. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| DrBianca a răspuns:

In primul rand, ce varsta ai? Si cat este hemoglobina? Hemoglobina este principalul marker de orientare pentru anemie.

| COCOcococo88 a răspuns (pentru DrBianca):

17 ani, hemoglobina e buna dar nivelul de sideremie si feritina este destul de scazutp.

| DrBianca a răspuns (pentru COCOcococo88):

Dacă hemoglobina e bună, nu o poti numi anemie. Este un deficit de fier, fie din alimentație necorespunzătoare, fie produsă de anumite medicamente (daca ai luat vreun medicament pe o perioadă mai lungă înainte de aceste analize). O sideremie scăzută poate aparea si daca erai la menstruatie sau imediat după, în momentul în care ai facut analizele.
Spune-i medicului de familie ce rezultate ai, te poate îndruma spre suplimente de fier si repetarea analizelor la un interval de timp după.