| RainbowDash1 a întrebat:

Am fost la analize si maine ma duc la doctor pentru interpretarea lor.
mi-a iesit asa : neutrofile : 38, 4%; hemoglobina 16, 2 g/dl; hematocrit 46, 9% si sideremia 150, 3 ug/dl.
Ce ar putea fi?
Eu nu stiu daca este anemie dar starile mele se oboseala, urinari frecvente, sete excesiva etc continua. doctorita a crezut ca am anemie si de asta m-a trimis sa fac aceste analize.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este anemie, ba chiar dimpotriva, ai hemoglobina prea mare. Sideremia este si ea mare si trebuie cautata cauza.
Tu nu ai avut glicemia mare acum cateva zile, ai avut o glicemie luata gresit si neinterpretabila, dar teoretic in limite normale. Simptomele tale nu sugereaza diabet, este normal sa bei 3 litri de apa pe zi, te-ai speriat tu fiindca ti-ai luat gresit glicemia si nu ai putut sa o interpretezi, dar diabetul nu are nici o legatura cu contextul.
Va trebui insa sa invetsighezi cauza cresterii hemoglobinei (in caz ca nu esti fumatoare sau sportiva de performanta).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru a se putea interpreta trebuie stiuta varsta si sexul.
Pentru ca nu le-ai dat pe astea nu se poate discuta dar poti sa-ti faci singur (a) un calcul: http://www.sfatulmedicului.ro/interpretor-analize?search_id=0&nume=anemie
In stanga unde scrie "adauga" scrii de exemplu "neutrofile" si in dreapta alegi sexul, varsta si rezultatul.

| GdX a răspuns:

Cum pot fi interpretate fara varsta si sex? Pot fi multe boli. Urinarea frecventa este cauza infectiilor urinare, setea excesiva este datorata de diabet, oboseala are foaaarte multe cauze. Sau pur si simplu ai o infectie in organism. Multa sanatate.

| CuriousStuff a răspuns:

Cat inseamna la tine sete excesiva si urinari frecvednte? bei multa apa? 2-3 litri, 5-7 litri, 10-12 l/zi?
Ia-ti trimitere pentru endocrinologie.
Anemie nu e.

| RainbowDash1 explică:

Am 14 ani, sunt fata.
Acum cateva zile am avut glicemia maricica dar azi a fost buna, 84. Nu stiu daca e diabet sau nu dar. Beau in jur de 3 litri de apa pe zi. Toate simptomele mele duceau la diabet dar am avut glicemia buna deci nu stiu.