| Byb2001 a întrebat:

Buna TPU, am facut o prostie si am luat 5 pastile de paracetamol, 2 de brufen si 2 de melatonina dupa ce ma certase mama. Ce se intampla dupa ce le-am luat? Si am mai baut si vin inainte sa le iau, dar dupa am vomitat cred ca si pastilele

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Prostiile in viata se platesc cu viata/sanatatea! Unele medicamente devin periculoase atunci când sunt amestecate, din cauza faptului ca efectele lor sunt multiple, este amplificat modul in care acestea afecteaza organismul si creste riscul de reactii adverse sau supradozaj. Simptomele în caz de supradozaj sunt: greata sau varsaturi, arsuri stomacale sau in gat, dureri de stomac, febra, ameteala miscari oculare rapide, oboseala, sangerari sau vanatai, îngalbenirea ochilor sau a pielii, confuzie.
Prezinta-te de urgenta la spital pentru ati face o spalare stomacala ori provoaca-ti voma pentru a scoate medicamentele.

P.S Incearca sa nu mai cedezi nervos si imediat sa te apuci sa iei medicamente de tot felul, intr-o zi fara sa vrei, va fi prea tarziu.

| Byb2001 explică (pentru MihaelaDart):

N am avut dureri de stomac pana acum si sper sa nu am, ma simt ok de aseara pana acum.La medic nu ma pot duce ca ai mei nu stiu, Dar ma gandeam ca aseara cand am vomitat era si alb probabil am dat afara si pastilele..Si da nu o sa mai iau pastile la nervi,

| MihaelaDart a răspuns (pentru Byb2001):

Daca ai văzut asta, posibilitatea să fi eliminat. Ai grijă pe viitor!

Sănătate!

| Byb2001 explică (pentru MihaelaDart):

Da

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Posstezi cam multe în care tot bagi în tine dubioșenii. Ai se pare nevoie de o consultanță de specialitate, înainte să ajungi la mprgă din greșeală.

| Lukasssz a răspuns:

Du-te la medic

| Invictusman a răspuns:

Ai nevoie de un psiholog/psihiatru

| Feri5 a răspuns:

Dacă ai făcut acea prostie, e logic că se întâmplă multe cu tine nu? Ce vârstă ai? Cine te-a pus să faci asta? De unde știi că ai vomitat și pastilele? Poate că ele înoată efectiv în burtă la tine. Evident se poate întâmpla ceva mult mai rău în câteva zile până când acestea își vor face efectul. Contactează medicul de familie sau cheamă salvarea căci poți muri CHIAR ACUM!

| Byb2001 explică (pentru Feri5):

Am 17 ani, nu m-a pus nimeni sa le I au dar le am luat la suparare, Am observat in timp ce vomitam aseara ca era si alb si m-am gandit ca poate am vomitat pastilele, La medic nu ma pot duce din cauza ca ai mei nu stiu. dar de aseara pana acum nu m-a durut burta n am avut ameteli m-am simtit ok