| Ymela a întrebat:

Deci am o intrebare, dar sa nu raspundeti la misto sau ironic Daca ai luat odata 7 pastile de paracetamol si dupa o 1-2ore am vomitat, poti avea probleme cu ficatul? sau nu se intampla nimic pentru ca e prima oara cand am luat atat de multe pastile(am avut o cadere nervoasa dintr-un anumit motiv) Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, vei ramane cu o sensibilitate hepatica. Va trebui, in viitor, sa eviti cat poti consumul de alcool si medicamentele hepatotoxice. Ar fi de preferat sa faci asa toata viata, dar macar 5 ani obligatoriu

| Ymela explică (pentru Brigaela):

Ar trebui sa folosesc mai putin medicamente ce contin acetaminofen? precizez ca am vomitat dupa aceea...in caz de raceala sau dureri de cap, burta etc. sa nu iau ibuprofen, parasinus sau medicamete ce contin acetaminofen?

| Brigaela a răspuns (pentru Ymela):

Da, sa le eviti pe cat posibil. Daca nu ai varsat in primele 20-30 de minute, nu are nici o semnificatie o simpla varsatura (nici buna, nici rea)

| Ymela explică (pentru Brigaela):

Am inteles..eu nu beau alcool(sunt fata), dar dupa o saptamana m-am racit si am luat ibusinus si capsule de antinevralgic:afecteaza cu ceva?

| Brigaela a răspuns (pentru Ymela):

Consumul de alcool nu este rezervat barbatilor, de-a lungul vietii un om poate consuma alcool, pentru ca este o placere (fara abuzuri, desigur). Tu va trebui sa te cam privezi de placerea asta.
Fiecare pastila hepatotoxica pe care o iei, iti sensibilizeaza ficatul mai rau. Nu se intampla nimic pe loc, dar pe masura ce evoluezi in varsta, toate astea se cumuleaza. Nu ai vrea sa te trezesti cu ciroza la 40 de ani.

| Ymela explică (pentru Brigaela):

Multumesc...ce medicamente sau analize ar trebui sa fac?

| Brigaela a răspuns (pentru Ymela):

Nimic, din pacate. Doar grija si atat. Poate o cura de silimarina anual, dar cam atat.

12 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Daca ai luat 7 pastile de paracetamol odata, nu ai probleme cu ficatul, ai probleme cu capul! Si nu este un raspuns ironic sau "la misto", este o simpla constatare.

| Ymela explică (pentru JackR):

Multumesc pentru sfat!

| Nevroza a răspuns:

Nu are nimic. dar cu timpul iti afecteaza ficatul, deci sa nu mai faci asta. Poti ajunge la urgente si sa iti faca spalatura intestinala!

| Ymela explică (pentru Nevroza):

Adica pe moment nu are nimic, dar in timp o sa afecteze ficatul? am spus ca am vomitat dupa o ora!

| Nevroza a răspuns (pentru Ymela):

Odata ce bagi pastila in organism, afectezi ficatul. E bine ca ai vomitat, dar o cantitate de pastila/le tot s-a digerat asa ca... degeaba mai explic ca deja ai dat funda. Bafta!

| Ymela explică (pentru Nevroza):

Ok.mersi.Am considerat ca Brigaela m-a dat un raspuns pe care l-am inteles mai bine si ea fiind si doctor.