| bizo95 a întrebat:

am primit diagnosticul pe RMN la coloana lombara. Hemangiom la nivelul pedicului vertebral stang si drept L1 cu dimensiuni pana la 20 mm.si Stare dupa hernie de disc operata la L4, exista usoara protruzie discala in recesul postero-lateral stang, cu amprentare durala si posibila tangenta radiculara cu radacina L5 la emergenta ei durala. Poate sa imi explice cineva ce inseamna Hemangiom si sa imi traduca ce inseamna la L4 din termeni medicali, eu nu ma prea pricep si pana am sa merg la un Medic saptamana aceasta care urmeaza la un Neurochirurg sunt curios sa aflu. Poate imi poate spune cineva competent.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Hemangiomul este o tumora benigna de vase de sange. Atata timp cat nu apasa pe meduva sau e nervi (cum e in prezent), nu reprezinta nici o problema.
L4 reprezinta vertebra lombara 4, la care tu ai fost operat de hernie de disc. Si ai o noua hernie de disc, destul de avansata, la urmatoarea vertebra mai jos (lombara 5). Deocamdata nu pare ca este necesara o noua operatie

| bizo95 explică (pentru Brigaela):

Va multumesc pentru raspunsul acordat happy

3 răspunsuri:
| Krax256 a răspuns:

Despre L-uri este vorba de vertebre