| Chrystyne a întrebat:

Am fost externata din spital ieri.[o operatie de apendicita]
Cam ce ar trebui sa mananc?
Stiu ca n-am voie chiar orice, de asta intreb

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

O conditie de baza este sa nu soliciti sistemul digestiv aproximativ o luna de la operatie. Trebuie evitate, alimentele care constipa si provoaca indigestie, lichide acidulate sau dulci, alimente care pot mari aciditatea gastrica, sarea si condimentele aromate, tocaturile, carnea de porc sau oaie. Trebuie sa consumi supe de pui, carne fiarta de pui, peste rasol sau la cuptor, branza de vaci proaspata.

| jvEcu a răspuns:

Eu nu am rezistat si a 2-a zi dupa ce m-a externat m-am bagat pe ciocolata si n-am patit nimic laughing. Acum depinde si de organism!

| Seniorithabebi a răspuns:

Iaurt, muuuulte fructe si legume, fara dulciuri si ori ce contine zahar, fara carne, si un fel de pireu de orez big grin Funda big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai supe (ca sa nu se deschida operatia) sau ciorbe numai ca doar zeama sau eventual sa bagi painea in ciorba sa se inmoaie!

| คℓεxą a răspuns:

Pai trebuie sa mananci iaurt, branza proaspata, supa
Iti spun pentru ca eu m-am operat anul trecut, eu mancam iaurt cu covrigi, dar nu exagera cu covrigii. dulciuri nu ai voie decat peste 2 saptamani sau depinde cat ti-a spus doctorul