| SUSAMOGUS a întrebat:

Buna dimineata, vineri am iesit din spital dupa o operație de apendicită acuta(care a dat in peritonita), întrebarea e, ce am voie sa mananc?
La spital am mancat doar iaurt si supe, am voie sa mananc si altceva?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Daca si vrei sa slabesti, atunci fii sigur ca asta te va ajuta sa dai jos cateva kg bune.
Daca acei biscuiti contineau cereale integrale, iarasi nu sunt recomandati in cazul asta.Stiu, pare ca nu are logica, dar o are in cazul in care ti-a fost indepartat apendicele si operatia este recenta.

Chiar si paine prajita sau covrigei daca mananci, incearca sa mananci din faina alba.

Sper sa te recuperezi rapid si sa te simti bine.

Cu mare drag! Sanatate multa!

33 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ca sa nu gresesti cumva citeste aici: https://bit.ly/3wXN3dL

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, tot iaurt si supe cel putin 2 saptamîni, sigur pe fișa de externare medicul ti a scris si ce ai voie sa maninci, nu ai voie efort nu ai voie mincare grea.

| SUSAMOGUS explică (pentru CristiDinBucuresti):

Imi scrie doar "regim igieno-dietetic"

| Floridori a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

Cu toate ca sunt sigura ca ti s-au oferit indicatii in privinta regimului, dar poate nu ai fost tu atent, acest regim este destul de strict si include destul de putine alimente: branza de vaci, iaurt, supe (de preferat de legume sau maxim cu cateva bucatele de piept de pui), covrigi, ceaiuri, compot de mere/pere (ideal, facut in casa pentru a evita zaharul, acesta fiind contraindicat), sticksuri si covrigei, paine prajita, paste fierte cu putina telemea proaspata, legume fierte si orez fiert, mere si pere coapte, banane, apa minerala si daca doresti lapte, ideal ar fi sa folosesti lapte praf destinat sugarilor.

Multa sanatate!

| SUSAMOGUS explică (pentru Floridori):

Mi s-a spus sa mananc doar iaur si supe, dar mi-se pare imposibil sa trăiești 2 săptămâni-1 luna doar cu supa si iaurt.
Am mancat si niste biscuiți, sper ca nu e o problemă.
Mulțumesc.

| Floridori a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

Sa stii ca este posibil sa traiesti si numai cu atat fara probleme (pana la urma este vorba de o perioada scurta, probabil 2-4 saptamani) si da, de regula, ideal ar fi, daca poti, sa te rezumi la supe, iaurt si branza de vaci, eventual un covrig sau o felie de paine prajita (fara grasime, normal), ceaiuri neindulcite (cu exceptia ceaiului de menta si a ceaiului negru) si apa minerala, dar din cand in cand, poti apela si la celelalte alimente din lista (stiu, e scurta, dar asta e...).

Biscuitii pot fi sau nu o problema.Depinde de biscuiti. Daca sunt biscuiti simpli (cum sunt aia care inainte se numeau "biscuiti populari" sau cei "apa si sare", uscati), fara grasimi, fara prea mult zahar, 2-3 biscuiti nu sunt o problema.Dar daca acestia contin grasimi, zahar sau si mai rau, crema, deja nu e bine.Ar trebui sa fii atent la alimentatia din aceasta perioada si sa iei regimul in serios, deoarece nu cred ca iti doresti complicatii sau sa ajungi din nou in spital.
Incearca sa te rezumi la alimentele permise si cu toate ca pare greu, gandeste-te ca aceste cateva zile trec repede si este inspre binele tau.

| SUSAMOGUS explică (pentru Floridori):

O sa țin aceat regim de iaurt si supe atunci, oricum am vrut sa slăbesc in perioada asta.
Pai am mancat într-o zi niste biscuiți belvita, dupa ce am venit acasa am mancat niste biscuiți digestivi si niste biscuiti simpli(dar nu multi, maxim 3-4).
Mulțumesc

| Floridori a răspuns (pentru Floridori):

Si ca o completare, bea multe lichide.Pe langa supe, bea ceaiuri neindulcite (de preferat sunatoare, musetel, tei, codita-soricelului) si apa minerala (sau plata, daca preferi).

| SUSAMOGUS explică (pentru Floridori):

Beau apa destul de des.
Mulțumesc foarte mult pentru răspunsuri si pentru ajutor.

| Floridori a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

Cu mare drag! Numai bine!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

Daca ti s-a spus sa maninci iaurt si supe, maninca iaurt si supe! Sau nah, daca era vreo asistenta care ti-a facut ochi dulci pe acolo, da-i cu altele pe linga si o sa ajungi din nou pe la spital cit de curand.

| Salontanul a răspuns (pentru Floridori):

Paine prajita, covrigi tari la operatie de apendice (nu apendicita cum a zis el) chiar ca sunt contraindicati. Nu te gandesti ca este rana acolo?

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai 2 asistente mi-au spus 2 lucruri total diferite, una a spus ca pot sa mananc cartofi, carne fiartă, biscuiți, samd.
Iar cealaltă a spus ca pot sa mananc doar supa si iaurt.
Medicu' nu a spus nimic deoarece a plecat in vacanță.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

"Medicu' nu a spus nimic deoarece a plecat in vacanță." Mdah, tipic romanesc...

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Adica? laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

... dar in alta ordine de idei, ia si da frumos un telefon la medicul de familie. Apendicita e ceva destul de comun si ar trebui sa aiba un sfat mai pertinent decat asistentele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

Adica bataie de joc...

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca nu era duminica, crede-mă ca sunam, nu întrebăm pe TPU

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Mersi, o sa continui cu supa si iaurt pana sun la medic sa vad ce zice

| Floridori a răspuns (pentru Salontanul):

Aceste alimente sunt permise in cazul dietei recomandate, dar cum am explicat, cu masura.
Dieta se bazeaza pe supe si iaurt, dar organismul, pentru a functiona corect, are nevoie si de alt tip de alimente, din acest motiv, este permis, intotdeauna cu masura, consumul de paine prajita (nu si proaspata sau neagra ori integrala, ci doar din faina alba), covrigi, carne de pui fiarta etc., iar consumul de lichide este foarte important tocmai pentru a mentine echilibrul.
De altfel, este permis consumul de branza proaspata si de iaurt, dar nu si de lapte, acesta putand fi inlocuit cu laptele praf pentru sugari.
Daca tu personal nu esti de acord, este ok, nu este nicio problema, insa acestea sunt recomandarile generale in cazul dietei igieno-dietetice, chiar si atunci cand vorbim de operatie de apendicita.Persoana care a adresat intrebarea, i-o poate adresa chiar si medicului de familie, daca nu mai poate contacta chirurgul care l-a operat si sunt convinsa ca acesta ii va da aceleasi indicatii.
Dar opiniile personale ale fiecaruia sunt valide pentru ca fiecare considera ca are dreptate si stie mai bine.
O zi de duminica frumoasa!

| Salontanul a răspuns (pentru Floridori):

Uite un regim dat de o doamna doctor: https://bit.ly/3wXN3dL Nu scrie nicaieri paine prajita. La rana este logic ca trebuie evitate alimentele tari.

| Floridori a răspuns (pentru Salontanul):

Chiar daca nu sunt interesata de subiect, deoarece oamenii au impresia ca stiu totul daca citesc un articol pe Google, am intrat pentru ca eram foarte curioasa si culmea, am vazut ca spune de biscuiti, chiar daca recunosc ca nu am citit tot.
A manca 2-3 biscuiti este echivalent cu a manca o felie de paine prajita sau un covrig, dar problema biscuitilor este ca oamenii tind sa ii manance pe cei ce contin zahar sau grasimi, ceea ce nu este indicat, dar ok, tu vrei neaparat sa iti impui punctul de vedere si sa ai si dreptate.Foarte bine! Fiecare cu obsesiile sale...

| Salontanul a răspuns (pentru Floridori):

Unde ai vazut ca am zis eu ceva de biscuiti? Painea prajita raneste nu este vorba de echivalenta. Deci citesti si nu intelegi (Asta apropo de jignirea cu obsesiile!)?

| Floridori a răspuns (pentru Salontanul):

Nu tu ai zis, articolul si recomandarile din articol o zic, iar articolul l-ai trimis tu.Iar partea cu obsesia nu este o jignire.Toata lumea are mai mici sau mai mari obsesii.
Si ai dreptate, nu este vorba de echivalenta, este vorba de faptul ca painea prajita in cantitati moderate este inclusa in dieta igieno-dietetica.
Daca tu personal, nu esti de acord, sau un simplu articol pe Google nu specifica covrigii in cantitati moderate, este absolut ok.
Persoana care a adresat intrebarea, o poate face si catre medicul de familie.Este destul de simplu, la fel cum este destul de simplu de inteles ca painea prajita nu ajunge in intestine in varianta din farfurie astfel incat "sa raneasca", dar discutia asta este fara rost, din moment ce doar vrei sa ai dreptate, trimitand un articol de pe net, pe care nici tu insuti nu l-ai citit, astfel incat sa stii ca mentioneaza biscuitii.
Interactiunea aceasta imi aminteste oarecum de orice interactiune cu Jassmina, cu exceptia ca, recunosc, tu scrii corect.
O zi frumoasa in continuare si numai bine!

| Salontanul a răspuns (pentru Floridori):

Dupa modelul general al femeiilor: ele trebuie sa aiba dreptate. Asa ca am inchis discutia ca e lipsita de logica. Eu spun una tu te legi de alta. Mai mult nici n-ai proprietatea cuvintelor: obsesia se numeste "Tulburare obsesiv-compulsiva" si este boala. Deci nu stii cand jignesti dar crezi ca ai dreptate ceea ce dovedeste multe... Eu nu-ti mai raspund.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Floridori):

Pai TOTI biscuitii cortin glucide si carbohidrati la greu... plus ca sunt solizi. Ideea de baza e sa eviti hrana solida. :X

| Floridori a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

M-am referit la adaosul de zahar. Daca o luam asa si fructele contin zahar, iar compotul de mere sau pere, sau fructe precum bananele, sunt indicate in acest regim. Ceea ce nu se recomanda este adaosul de zahar, in special cel rafinat, dar ar fi bine de evitat si mierea, de exemplu din moment ce are un continut ridicat de zahar.Zaharaul cu moderatie in aceasta perioada, fiind ideal sa fie consumat doar in alimentele in care se gaseste in forma naturala (de exemplu morcovi fierti si pasati) de aceea ceaiul se bea neindulcit, de exemplu.
Hrana solida nu se exclude in totalitate, dar se consuma cu masura si doar alimente usoare ce nu au continut de grasimi, nu au trecut printr-un proces de maturare si asa mai departe.Se evita si legume crude si leguminoasele gatite, chiar daca in alte tipuri de regimuri sunt indicate, dar depinde de tipul de dieta recomandat.Eu m-am referit strict in cazul dietei igieno-dietetice.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Floridori):

Da, de acord. Fructele contin fructoza in mod natural, iar biscuitii - cel putin astia cu preturi pentru muritorii de rind - contin zahar procesat/rafinat.

| Floridori a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

Daca si vrei sa slabesti, atunci fii sigur ca asta te va ajuta sa dai jos cateva kg bune.
Daca acei biscuiti contineau cereale integrale, iarasi nu sunt recomandati in cazul asta.Stiu, pare ca nu are logica, dar o are in cazul in care ti-a fost indepartat apendicele si operatia este recenta.

Chiar si paine prajita sau covrigei daca mananci, incearca sa mananci din faina alba.

Sper sa te recuperezi rapid si sa te simti bine.

Cu mare drag! Sanatate multa!

| BuLaNNNeL a răspuns:

N-ai dat și tu o șpagă la domn doctor? Că-ți făcea un tabel detaliat.

| SUSAMOGUS explică (pentru BuLaNNNeL):

Domn doctor a plecat in vacanta, n-am avut cum laughing)

| Mirel4412 a răspuns:

Nu intrebi aici, medicul trebuia sa-ti spuna dinainte de operatie ce poti si ce nu poti manca

| SUSAMOGUS explică (pentru Mirel4412):

Acum duminica ma duc la medic.