| Grower a întrebat:

Buna seara TPU.

De ceva timp ma cam doare in partea dreapta a abdomenului si cred ca am apendicita. Am nevoie de niste raspunsuri, cum se desfasoara aceasta operatie? dar anestezia (eu as vrea una totala, imi puteti da informatii)? si inca ceva... dupa operatie cat timp ar cam trebui sa stau in spital? ce ar trebui sa mananc?
Stiu ca aceste informatii mi le va da medicul dar as vrea sa fiu deja informat. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Daca doar te doare, cel mai probabil nu e apendicita. Important e daca iti e foame (apendicita se insoteste intotdeauna de lipsa apetitului). Conteaza si cum e durerea, etc. Cea mai comuna cauza de durere in partea dreapta neinsotita de varsaturi si lipsa poftei de mancare la tineri e colita (Datorata mancarii de tip fast-food, etc).
Operatia se desfasoara asa: se face o incizie de 2-3cm pe linia inghinala dreapta, se continua incizia prin peretele abdominal. Dupa aceia se trage apendicele si cecul prin acea gaura si se taie (se clampeaza bilateral, se leaga si apoi se taie) si e face o sutura la nivelul cecului (la locul de insertie al fostului apendice) cumva ca la saculetii aceia de bijuteri c 2 snururi (e mai complex dar se aseamana intr-un fel). Si apoi se sutureaza peretele abdominal si pielea cu cate 2 suturi.
Anestezia cel mai ok e cea in coloana. Refacerea dupa anestezie e mai usoara, si anestezia implica mai putine riscuri. Cea totala ridica niste riscuri de infectii respiratorii (datorita suntarii sistemelor de potectie ale cailor respiratorii de catre sonda IOT (tubul ala care ti-l baga pe gat ca sa poti sa respiri) datorita faptului ca anestezia totala cuprinde un medicament care te adoarme si altul care paralizeaza toti muschii, inclusiv cei respiratori). Dupa operatie se sta cam 3 zile. Prima zi nu se mananca nimic, a doua se mananca doar supe si a treia zi se trece pe mancare solida de regim (o sa iti spuna asistentele exact ce poti manca).

5 răspunsuri:
| caractere a răspuns:

Este una din cele mai usoare operatii. Anestezie totala. Nu mai stiu cum este acum, probabil rahie. Nu stiu cum se mai face acum anestezia, cand am facut-o eu operatia(prima si ultima), nu exista rahia...
Let`s see. Aveam 5 ani cand am facut-o big grin
Stiu ca in 3-4 zile esti inapoi acasa si ai o anumita dieta, nu ai voie paine o perioada. Fara efort, repaos la pat. Mizerii de-astea...
Inainte de a-ti da singur un diagnostic, viziteaza un medic. Restul dupa...

| robertpaul a răspuns:

Apendicita este cea mai usoara operatie.Vei fii anesteziata local.Eu am avut apendicita si nu am stiut.Am stat pana s-a agravat si cand mi-au amortit picioarele, colegii de munca au chemat asistenta si m-au dus la spital. Dadusem in septicemie.Adica puroiul din apendice, se varsase in organism.Mi-au facut analize, lucram la Bucuresti. Dupa ce am facut operatia 1-2 ore, doctorul mi-a zis ca daca mai stateam o zii muream, pentru ca ajungea puroiul in sange.Eu am stat 7 zile in spital pentru agravarea apendicitei, adica septicemiei.Un baiat a venit cu apendicita azi, sa zicem.l-au operat si a2a zi l-au si externat.Pe mine au trebuit sa ma taie pe mijlocul burtii.Eu zic, ca trebuie sa o faci, fara frica.curaj mult iti doresc

| caractere a răspuns (pentru robertpaul):

De fapt peritonita...
Septicemia e alta chestie.

| robertpaul a răspuns (pentru caractere):

Eu am fost operat de peritonita,
Septicemia este o infectie datorata patrunderii in circulatia sangvina, a germenilor patogeni si a toxinelor lor dintr-un focar septic cunoscut sau nu, manifestata clinic prin fenomene toxice infectioase si cu o evolutie extrem de grava.Mie mi-au zis ca daca mai stateam 1 zi, fara a ma duce la spital, muream pentru ca septicemia ajungea la inima.multumit!

| caractere a răspuns (pentru robertpaul):

Cu editari ulterioarea postarii tale initiale, bineinteles ca poate reiesi orice. Inclusiv ca eu eram sosit cu pluta pe conducta atunci cand te-am corectat, iar tu te exprimasei de fapt cum trebuia... happy