| blackheart26 a întrebat:

Bună TPU! Am fost la ecograf și mi s-a zis ca am pietre la fiere și mi s-a zis să țin regim dar nu știu exact ce să mănânc ca mă balonez și mă constip. Îmi puteți da o recomandare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Recomandarea trebuie medicul sa-ti dea de ce nu ai intrebat medicul care ti a facut ecografia ce regim recomandă el, degeaba vi aici si ne intrebi daca in cabinetul medicului nu sti ce sa zici, parca te duci degeaba la doctor, mergi inapoi la el si intreaba l ce ai voie si ce nu ai voie sa maninci. Si scrie ti pe hartie ia-ti la tine un caiet si ce zice doctorul aia faci.

| Violleta2022 a răspuns:

Zilnic: supe si ciorbe de legume, zarzavat si carne, carne slaba de pui, vita sau curcan, fiarta sau fripta.
Mancaruri gatite in casa, fara sosuri, fara afumaturi, fara prejeli, fara carnati, fara cartofi, fasole boabe, fara mazare si varza.
Nu se mananca inghetata, dulciuri, sucuri de nici un fel, fara alcool, fara lapte si branzeturi (exceptie face doar branza telemea).

| Violleta2022 a răspuns:

Recomand operatia laparosocpica sa-ti scoata fierea si pietrele, fiindca esti predispus sa tot faci pitere si vei ajunge s-ati fei rau mai tot timpul.
Am peste 25 de ani cand am avut operatia de colecist, tot din cauza pietrelor si tin sa-ti spun ca a fost cea mai buna decizie posibila, ca am scapat de dureri in coaste si de stari de rau.
Operatia este foarte usoara, dureaza 15-20 minute si recuperarea este in 3 saptamani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Recomandarea ți-o face medicul.

| Sophieka a răspuns:

Sa mergi la medic sa intrebi...Nu stiu cum ai fost la medic si ti s-a spus treaba asta, dar nu ai intrebat sau nu ti s-a spus ce sa mananci.