| rogvaier a întrebat:

Am in jur de 4 dinti cariati daca ma duc la stomatolog imi scoate dintii sau imi distruge caria? Precizez ca am 16 ani si cat te costa tot tacamul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti curata cariile si iti adauga "plombita". Daca este dintele prea cariat si nu are ce salva...e posibil sa ti-l inlocuiasca.
Pretul depinde de fiecare cabinet. Eu am fost la particular si mi-a luat 50 lei/dinte.
Bafta!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, se polizează caria respectivă şi se pune plombă!

O plombă costă între 30 lei ( plomba provizorie ) şi 80-100 lei plombe definitive ( pentru fiecare dinte/măsea ).

Vezi diverse preţuri la linkul :
http://www.german-stoma.ro/tarife.html

http://www.drbut.ro/tarife

http://www.mbdental.ro/......matologice

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te curata si-ti pune plomba ( provizorie sau definitiva ). De scos dintele nu cred ca este cazul, doar daca caria este mare de tot ( nu ma pricep dau cu presupusul ). Preturile cred ca difera de la stomatolog la altul, pe la 50 - 100 ron cred ca e una dar cum am mai spus nu sunt sigur.

| chaserpixie a răspuns:

Din propria experienta iti spun ca marea majoritate a cariilor sunt plombate(caria este umpluta cu o pasta care se intareste). Nu stiu insa cat te-ar costa dar eu zic sa pui pe primul plan sanatatea si pe al doilea banii. Succes!