| EbbbbbBBBB a întrebat:

am inceput un tratament pentru deparazitare, pot sa beau ceai? Farmacista a spus sa nu beau ceai de isma, menta, de astea taranesti, dar eu am 2 cutii acasa cu ceai de piesica si unul cu menta & lime, pot sa beau din astea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

NU-i indicat sa bei ceai de izma (sau menta) pentru ca este anti-eliminator, adica te strange la burta, ori tu ai nevoie prin deparazitare sa iesi mai usor afara, nu sa te "stranga" la burta, ca nu mai ai scaun deloc.
Ceaiul de piersici este sintetic si contine zaharuri, care sunt contraindicate in tratamentele deparazitare, deci, ai rabdare, pana nu termini cu deparazitarea, nu bea decat ceaiul indicat sa elimini toxinele si parazitii.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceaiul de pelin este cel mai indicat pentru curele de deparazitare.

| CuriousStuff a răspuns:

Poti sa bei ceai, probabil farmacista ti-a spus sa nu iei medicamentele cu ceai (desi nu vad de ce nu) sau eventual sa nu bei ceaiuri diuretice- ceai verde, de exemplu.