| Roxxy03 a întrebat:

Buna TPU. Am luat 6 zile Coldrex, mi-a mai trecut raceala dar cred ca am puroi in gat ca tot scuip ceva galben sau alb. As putea lua antibiotic Augumentin tablete de 800 mg? Se intampla ceva? Are ceva daca le zdrobesc ca sunt prea mari? Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai putea să mergi la MEDIC ( așa cum îți explicam într-un răspuns dat anterior )!

NU te mai trata AIUREA, "după ureche", așa cum ai auzit de la unul sau altul ( ori ai citit pe diverse site-uri )!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| dannyel86 a răspuns:

Augumentin e un antibiotic puternic, dar in cazul unei infectii grave se recomanda injectiile (penicilina g, cu gentamicina - pentru ameliorarea durerii). Eu te sfatuiesc sa consulti un medic (cel de familie) care iti poate prescrie un tratament corespunzator problemei tale.