| Alinaadelinaa a întrebat:

Am puroi la un dinte si am tinut tratament cu augumentin 10 zile. Intrebarea mea este: Mai pot lua inca 5 zile de tratament cu un alt fel de antibiotic daca puroiul este inca acolo?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| PeFuga a răspuns:

Trebuia sa ii spui ca ai luat deja 10 zile. De obicei se da tratament pe 7 zile. Dupa aceea se începe tratamentul pe canal. Adica extirparea pulpei dintelui care face probleme. Doar cu antibiotice nu o sa treacă niciodată infectia. In plus iti nenorocești stomacul si risti sa faci candidoza de la exces de antibiotice. Mergi la dentist cat mai repede!

2 răspunsuri:
| Andrei2991 a răspuns:

Daca ai m-ai luat inainte acel antibiotic si a avut un efect bun si nu avea efecte secundare atunci da. Daca incerci unul care nu l-ai testat niciodata, nu.

| Alinaadelinaa explică (pentru Andrei2991):

Antibioticul nou mi l-a recomandat dentistul, dar el nu stie de cele 10 zile de antibiotic cu augumentin si mi-e frica sa nu patesc naibii vreo ceva