| ata123 a întrebat:

Am o problema destul de mare, care nu prea imi da pace.Totul a inceput prin luna Octombrie anul trecut, cand deodata m-am trezit cu o tuse seaca din ce in ce mai insuportabila.M-am dus la doctor si m-a gasit racit la plamani, uramand un tratament compus dintr-un antibiotic si alte medicamente carora nu le mai stiu numele, Dupa terminarea tratamentului raceala pulmonara imi trecuse insa tusea seaca era la fel de intensa.Acelasi doctor mi-a recomandat apoi un sirop, avand acelasi efect, tusea era la fel de intensa.Intr-un final mi-am facut radiografie la plamani si a iesit perfecta, fara nici o problema. Ulterior am fost trimis la ORL, unde a spus ca am rinita si mi-a prescris un spray, Decasept si Augumentin. Dupa efectuarea tratamentului tusea nu disparuse asa.Cineva mi-a recomandat Codeina asa ca am incercat si asta. Dupa 5 zile de luat codeina, tusea imi trecuse complet!

Iar anul acesta, acum doua saptamani, am avut o mare surpriza, si aceea de a incepe sa tusesc din nou, la fel de sec si la fel de rau ca data trecuta.Am incercat un sirop pe baza de plante si nimic.Am anumite momente cand tusesc mai rau sau mai putin.Cateodata ma trezesc pe la 5-6 dimineata cu o criza de tuse care tine 5-10 minute.Eu inainte obisnuiam sa fumez 5-6 tigari pe zi dar m-am lasat de cand cu tusea, si nimic. Dimineata cand ma trezesc mi se strange o secretie de mucus in gat si simt nevoia sa o scuip, iar acum 2 zile cand am scuipat in sputa se afla si o mica particica rosie care cred eu ca era sange! Dar nu am eliminat-o prin tuse, ci repet, prin scuipat, deoarece mi se aduna secretii in gat dimineata la trezire!
Credeti ca ar putea fi ceva foarte grav? Adica din ce am citit pe net m-a cam bagat in sperieti..gen cancer, TBC, sau alte boli periculoase.Repet, singurul simptom care il prezint este tusea seaca iritativa, atat! Ce credeti?
multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Peridava a răspuns:

Daca ai scuipat sange, nu e bine. Mergi urgent la un control la plamini. Cu radiografie si tot tacimul.