| Andreeadeea23185 a întrebat:

Am luat ieri un sampon uscat de la batiste din gama Travel size și nu găsesc (de fapt, nu are) data de expirare, am citit tot și m-am uitat în fiecare parte și nu am gasit un termen de valabilitate.
Din câte stiu, aceasta ar fi trebuit să apară la finalul "textului" tipărit în română de pe tub cu nemuritoare expresie, "A se folosi de preferabil înainte de:..." Sau ceva de genul acesta.
Însă acest mesaj lipsea cu desăvârșire. Am rupt foaia respectivă după ce am citit textul cu mare atenție, pentru a citi și textul în engleză, poate poate dau de ceva. (Spoiler: nici acolo n-am găsit nimic)
Întrebare: Care este șansa ca acesta să fie expirat având în vedere că doar ce l-am cumpărat?
Și, de asemena, în cazul puțin probabil ca acesta să fie expirat, ce aș putea păți dacă l-as folosi (expirat) -imi e puțin teama sa mă ating de el, și aceasta întrebare este pusă dintr-o pură curiozitate-

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| noname2021 a răspuns:

De fel samponurile expira dupa 1 an dupa ce il desfaci, daca il ai nedesfacut inseamna ca il poti folosi linistita.

| Andreeadeea23185 explică (pentru noname2021):

Nu este sampon obișnuit, ci sampon uscat...

| noname2021 a răspuns (pentru Andreeadeea23185):

Nu conteaza.

| fluture156 a răspuns:

Folosesc de ceva vreme acest șampon de la Batiste. Nu am cautat niciodată data expirării si sa stii ca l-am folosit si dupa ceva timp de la deschidere si era la fel, adică isi face treaba.
Posibil sa aiba 12 luni valabilitate. M-ai facut curioasă si o sa verific?

| Defalucy a răspuns:

Șansele să fie expirat sunt minime, dar, chiar daca sa zicem ar fi, nu ar fi o problema foarte mare, mai ales că l-ai desfăcut recent.