| Alin5644466 a întrebat:

Buna TPU, am o intrebare, cati ani tine cartusul inkjet? Am imprimanta HP DeskJet 3830 series, o am din aprilie 2020 si am folosit doar cartusul original din cutia ei si nu l-am schimbat deloc ca inca aveam cartus si am aprins imprimanta sa vad daca mai merge sa imprimez si cand am imprimat ceva, era foaia goala si ma gandesc ca au expirat cartusele, ca au trecut 3 ani de cand nu am mai imprimat ca stiu ca tot in 2020 nu mergea bine. Cand lua o foaie sa o imprime, se bloca si nu mai mergea in jos foaia. Acum in 2023 mergea foaia sa o ia ca sa o imprime dar nu imprima nimic, atunci imprima ceva si o scoteam cam putin deteriorata foaia, acum nu mai avea probleme sa se blocheze foaia, dar nu mai scrie cartusul, si cred ca e expirat. Vreau sa stiu cati ani sau cate luni tine un cartus InkJet HP 652.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca nu imprimi regulat (macar cateva foi o data la 2 saptamani)
tusul se va intari in diuza cartusului dupa cateva luni de neutilizare.

Nu neaparat dupa 6-9 luni, ci chiar mai repede.

Poti da din meniul imprimantei o curatare a capului de printare,
insa daca si apoi iese foaia goala, trebuie sa schimbi cartusul,
si tare recomand unul original de la HP (exista si cartuse compatibile 652, dar nu sunt de calitate).

Cand ai imprimanta cu tus, trebuie sa imprimi cateva pagini regulat, in fiecare saptamana, sau macar a doua saptamana.

| Alin5644466 explică (pentru NLS):

Mulțumesc frumos

| Alin5644466 explică (pentru NLS):

Unde pot gasi in meniu optiunea aceasta?

| Alin5644466 explică (pentru NLS):

Am gasit opțiune "imprima o pagina demon" asta e optiunea de curatare? Ca am dat si imprima si o da alba, e clar ca, cartusul e expirat, au trecut si 3 ani

| NLS a răspuns (pentru Alin5644466):

"Imprima o pagina Demo", NU e optiunea pentru curatare,
ci e ceva ce trebuie sa faci dupa curatarea capului,
sau atunci dupa ce inlocuiesti cartusul.

Cauta la:
SETUP - TOOLS - Clean Cartriges

https://www.youtube.com/watch?v=63F6qcxVDII

Dupa ce faci operatia asta, tiparesti o pagina Demo, cum ai gasit mai sus.

Daca iese pagina alba, trebuie schimbat cartusul, si apoi imprimi o pagina Demo.

| Alin5644466 explică (pentru NLS):

Am inteles, mulțumesc

10 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Dacă nu printezi regulat, în 6-9 luni se usucă.

| Cherciumihai a răspuns:

Cartușele inkjet HP 652 au o durată de viață recomandată de aproximativ 18-24 de luni. Totuși, durata de viață poate varia în funcție de nivelul de utilizare și de condițiile de stocare. Dacă cartușul a fost păstrat în condiții adecvate și nu a fost utilizat în ultimii 3 ani, este posibil să fi expirat și să nu mai funcționeze corect. Recomand să încerci să înlocuiești cartușul cu unul nou pentru a vedea dacă problema se rezolvă.

| Alin5644466 explică (pentru Cherciumihai):

O sa incerc, dar mi-e sa nu dau banii degeaba, ca poate nu o sa mearga

| Alin5644466 explică:

Chineza, m-am grabit sa scriu, de aia am gresit happy