| ParkShinHy07 a întrebat:

am nevoie de ajutor. Cred că am intrat în depresie.Dar nu sunt sigură. De ceva vreme tot am gânduri sinucigașe. mă tai cu lama.. sunt trista mai ales când rămân singură. Eram o fire foarte veselă și părinții mei mă întrebă mereu ce s-a întâmplat cu mine. Vad numai partea urata a lucrurilor. Am o familie iubitoare. Însă nu stiu de ce sunt așa. Acum rad. Peste o secundă devin trista fără motiv. Mi s-a schimbat apetitul si am tulburări de somn. Ce se întâmplă cu mine? Nu le-aș putea spune la ai mei că mă gândesc să mă omor sau ca ma tai. va rog să mă ajutați.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| KillaNoFilla a răspuns:

Treci printr-o perioada mai grea.Incearca sa rezolvi problemele care te deranjeaza.

| ParkShinHy07 explică (pentru KillaNoFilla):

Pai am examenul de capacitate. si imi e frica sa nu ii dezamagesc, dar sunt asa de anul trecut din vara >.< sad

| Melania24555 a răspuns:

NU stiu ce ai. Iti pot da cateva sfaturi. De ce ai vrea sa iti iei viata? Nu vrei sa ai un copil, o familie cu care sa traiesti? Sa iti urmezi visul, sa lupti pentru el. Stii, viata e unica. Doar astazi e 12 iunie 2016. Ziua asta nu va mai fi nicioadata. Pretuieste fiecare moment pentru ca nu vei mai avea o a doua sansa. Toti te iubesc, Dumnezeu te iubeste si nimic nu se intampla fara rost. Abitioneaza-te si ai incredere in tine. Esti unica! Ai putea face un mare bine lumii. De ce ai vrea sa te omori? LA ce iti foloseste? Doar Dumnezeu iti poate lua viata pentru ca tot el ti-a dat-o.Are incredere in tine. Te-ai gandit ce se intampla apoi. Parintii tai o sa fie foarte tristi, Dumnezeu o sa s supere pe tine...ai vrea asta? Sa distrugi viata ta si a celor din jurul tau. Daca ai o problema discuta cu cineva aprpiat:prietenii, familia. Daca nu poti du-te la biserica, spune-i lui Dumnezeu ce te framanta si cerei ajutorul. El te va ajuta. Poti sa te rogi si acasa. Si eu am trcut prin momente de genul si Dumnezeu m-a ajutat sa trec peste. Asculta muzica...lucruri care te fac fericita. Incearca lucruri noi sau fa ce faceai cand erai fericita; sa dansezi, sa canti, sa inoti. Daca vrei sa faci vreun lucru din astea intreabai pe parinti si spune-le ca asta te va face sa iti revii. Si nu uita! Dumnezeu e cu tine. Fa fapte bune. Sper sa treci peste. Sper ca te-am ajutat. Daca vrei sa discutam mai mult da-mi mesaj particluar. Viata e frumoasa!