| mihai20 a întrebat:

Merita sa ma sinucid....sunt prea singur si prea multe cacaturi in lumea asta....am intrat intr-o pestera fara iesire si nu ma mai pot intoarce! vreau incurajari azi fara niciun motiv mi-au venit ganduri sinucigase. sunt speriat

19 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Ce s-a intamplat de esti atat de descurajat?

| mihai20 explică (pentru MasterOfDisaster):

TOT deci nu stiu ....prieteni ciuciu.ori sunt eu prost m-au parasit. Criza nu mai am nici un leu in buzunar si in fiecare seara imi vad parintii pe pragul disperarii (si e chiar dureros) bine la altii e mai rau noi ne mai permitem.note.Ma tem ca o sa vina vacanta si o sa stau ca un psihopat incuiat in camera si o sa imi plang de mila...sunt si timid mi-e frica sa mai vorbesc cu vechii prieteni.Am avut un moment in vara in care eram in centrul atentiei ma simteam cineva..eram hiper optimist. apoi totul s-a declinat, nu mau mai chemat am vorbit cu ei dar se vedea ca nu mai vorbeau de placere( NU STIU DE CE) sunt prea singur.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru mihai20):

Calmeaza-te.
Cu atitudinea asta nu rezolvi nimic.
Trebuie sa iti dai seama de ce prietenii tai s-au departat de tine. Ai gresit cu ceva? Ai fost egoist, nu i-ai ascultat, i-ai tradat? Incearca sa reiei legatura cu ei. Nu astepta sa te sune doar ei. Intereseaza-te si tu de ei.
In privinta banilor: rezolvi ceva daca te plangi ca e greu? NU. Cauta-ti un loc de munca in strainatate. Intreaba rudele, cunostintele daca stiu pe cineva care lucra si ti-ar putea gasi un loc. In primavara se gaseste o gramada si doar pe sezon, dar tot e ceva. Fa-ti curaj.
Ai 20 de ani, da? Esti tanar, ai toata viata inainte. Misca-ti fundul pe afara, admira zapada in timp ce ingheti de frig. Nu te gandi "Vai, e iarna, vai, nu am bani, vai, nu am 100 de prieteni". Gandeste-te ce vei face la anul. Gandeste-te CUM vei depasi problemele.
As mai zice multe, dar acum nu mai am timp, probabil voi reveni si maine(Nu scapi de mine asa usor!).
Trebuie sa ai o atitudine matura!

| Dianananahalfpastee a răspuns:

Dumnezeu nu ţi-a dat viaţa ca să ţi-o iei! Fii optimist, şi eu am avut o periadă în care mi-a mers FOARTE prost, după care totul a fost ok.

| MihaiGe a răspuns:

Fi tare, merita sa traiesti, gândestete la viitorul tau, familia ta.
Bafta!

| Inemes a răspuns:

Mori ma, te jeleste lumea cateva zile si te uita.

| mihai20 explică (pentru Inemes):

FIXXXX...la fel ca la inca o poveste de nimeni altu... spre sfarsitul melodiei oricum

| Inemes a răspuns (pentru mihai20):

Cine e ala?

| Mareacluj a răspuns:

Gandurile sinucigase nu vin niciodata fara un motiv, chiar daca nu il constientizezi, asta nu inseamna ca el nu exista.Nimeni nu e singur decat daca el vrea asta. Uite-te in jur:familie ai, prieteni ai? daca da, atunci nu esti singur. Daca nu, sunt prea multe de facut in viata asta si Dumnezeu cand ne-a trimis pe lume a stiut pentru fiecare ce planuri are. Pentru nimic nu merita sa te sinucizi. Acele lucruri de care spui(nu-mi place sa folosesc termenul pe care l-ai folosit tu) noi le-am creat, nu ele pe noi. Fruntea sus! orice s-ar intampla, viata e frumoasa, la fiecare pas sunt un milion de motive care sa te bucure, conteaza doar sa vrei sa le vezi!

| SmartLie a răspuns:

Nu te sinucide! Nu mai stiu altceva.
Aminteste-ti ca daca te-ai sinucide familia ta ar suferi pentru tine, nu esti niciodata singur, sunt persoane care chiar te iubesc dar le e rusine sa o zica.
Wow cum mi-a venit raspunsul asa fara sa ma gandesc rolling on the floor Asa imi vine si la scoala happylaughing

| Bebitsu a răspuns:

Succes! laughing

| Hieer a răspuns (pentru Bebitsu):

...bai ce urat din partea ta laughing...cica ''succes''laughing

| mihai20 explică (pentru Bebitsu):

Vai dar mersi poate imi dai si niste idei nu strica straight face

| Bebitsu a răspuns (pentru mihai20):

Ma daca vrei idei faci asalaughing 1. iti faci un streang il legi de copac te sui pe un scaun, pui streangul la gat si impingi scaunu.
2.iti bagi cutitu in gatlaughing) MOORI de raslaughing
3.Te arunci de la balcon, daca stai al casa te sui pe bloc si te arunci.
4.Bagi degetele in rpiza si multe altele
SUCCES! SA IMI SPUI DACA A REUSIT SAU DAC O SA INCERCI CEVAlaughing SAL

| mihai20 explică (pentru Bebitsu):

Ideea 3 e geniala ...fix pe masina vecinului macar sa scap de o grija!

| dRaguTzuu a răspuns:

Gandeste-te la cei din jurul tau! Daca suferi foarte mult din cauza parintzilor incearca sa le faci pe plac! Trebuie sa ii faci fericitzi daca nu vrei sai pierzi(sau ei sa te piarda)! Gandeste-te cum te-ai simti daca ti-ai pierde parintii(Asa sa-r simtzii si ei sa te piarda)gandeste-te cat vor suferiibroken heart! Adica daca-i urasti omarate odata dar sa stii ca si ei vor muri de durere! Speeeeeeeer ca te-am ajutat!

| dRaguTzuu a răspuns:

Gandeste-te la cei din jurul tau! Daca suferi foarte mult din cauza parintzilor incearca sa le faci pe plac! Trebuie sa ii faci fericitzi daca nu vrei sai pierzi(sau ei sa te piarda)! Gandeste-te cum te-ai simti daca ti-ai pierde parintii(Asa sa-r simtzii si ei sa te piarda)gandeste-te cat vo-r suferiibroken heart! Adica daca-i urasti omarate odata dar sa stii ca si ei vor muri de durere! Stiu cum este din propria experientza! Si mi s-a rupt inima de durere!broken heartSper ca te-am AJUTAT!

| guardian05 a răspuns:

Nu merita sa te sinucizi pentru nimic in lume, de fapt nu exista motive pentru a face acest act. Daca te gandesti la asta inseamna ca esti las, ca nu ai curajul sa infrunti realitatea. Nimeni nu-i perfect dar trebuie sa te pui pe picioare si sa te gandesti ca mai ai de trait si poate nu ai vazut partile bune din aceasta viata. gandeste-te ca sunt oameni care te iubesc si carora nu le-ar pica bine sa "dispari". Sper ca am ajutat