| QVictoria a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru.
De aproape 3 luni,am mâncărimi in zona intimă, din păcate nu pot ajunge la medicul ginecolog pentru ca nu am deloc timp.
Am grija cu igiena personală, lenjeria intimă o schimb zilnic ..nu știu de la ce au putut să apăra...

De la ce pot fi mâncărimile?
Cum pot să le tratez acasă?

Rog seriozitate!
Ofer funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi intr-o sambata dimineata, cand nu lucrezi, la un centru privat, de analize medicale care efectueaza si tstare citologica, penutru un "examen papa nicolau", sa vezi daca nu cumva iubitul a fost si pe la altele si nu cumva ti-a adus vreo boala cu transmitere sexuala. Stiu ca-i greu de crezut, dar se intampla cateodata, chiar si la persoanele in care ai incredere oarba.
Cand iei rezultatul, poti citii si singura daca ai ceva, sau poti intreba asistentele de acolo.
Atentie: sexul este interzis cu 3 zile inainte de examenul secretiei vaginale, cat si spalatul in vagin. Poti face dus si spalat pasarica la exterior, inainte de recoltarea secretiei.

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca nu ai secretii urat mirositoare si schimbate la culoare, poate nu e vorba de o infectie. Daca da, ar trebui sa o tratezi. Infectiile pot aparea si daca ai grija la igiena. Acasa nu, trebuie la medic.

| flixbuster a răspuns:

Iti faci timp si te duci la medic OBLIGATORIU. Poti sa ai o BTS de toata frumusetea.

| Nonolita a răspuns:

Nu le poti trada, dar le poti trata. Numai cu prescriptia medicului.
De trei luni nu ai avut timp sa ajungi la medic? Asta nu o mai cred, mai ales ca e vorba de sanatatea ta.

| RedNightmare a răspuns:

Credcă e perioada în care crește părul pubian

| LorenzoRon a răspuns:

Buna, Victoria!

Pentru inceput, sa stii bolile vaginale nu sunt provocate neaparat din cauza factorilor de igiena, ci si din cauza nutritiei (adica consumul excesiv de zahar), administrarii de medicamente in exces (in special antibioticele), sistemului imunitar sau chiar din cauza schimbarilor hormonale care au loc in zona respectiva.

Dar bineinteles ca exista si boli pe care le poate avea orice femeie, motivele fiind prezentate mai sus.

Candidoza de obicei se manifesta prin ce ai spus tu - mancarimi vaginale. Insa ea mai poate avea la pachet si arsuri, dar si secretii albe (in limbajul nostru - branza).
Ai intalnit astfel de secretii sau ai avut senzatii de arsuri?

De asemenea, mai poate fi Vaginoza Bacteriana care reprezinta o infectie a vaginului datorata substantelor pe care le contine sapunul tau cu care te speli in zona.

Bolile sunt multe, chiar si cele prin transmitere sexuala.
Insa tu nu ai precizat cati ani ai, nu ai precizat daca ti-ai inceput viata sexuala, nici macar daca te-ai protejat.

Ce pot eu sa fac, insa (si ceea ce recomand oricarui om care pune astfel de intrebari pe aici) e sa-ti sugerez sa mergi cat mai repede la un ginecolog, chiar daca probabil ti-e rusine, din moment ce nu ai mers pana acum si din moment ce boala persista de 3 luni.
Nu te juca cu astfel de infectii vaginale si e pacat sa nu le rezolvi la timpul lor, atunci cand ele sunt foarte mici si nu apuca sa se extinda. Pentru ca in fiecare zi, bacteriile se pot inmuli, iar infectia se poate raspandi tot mai mult.

Nu trebuie sa-ti fie rusine, daca intr-adevar iti este, deoarece nu esti singura care merge la ginecolog, iar daca ai sti ce probleme au alte femei care merg acolo, ai realiza ca problema ta nu e deloc rusinoasa.

Ai grija de sanatatea ta si fugi la medic!