| Little Kid a întrebat:

Alta problema destul de serioasa. De putin timp imi miroase foarte urat lenjeria intima si zona "V"
Nu luati in nume de ras tinan cont ca am grija de sanatatea si igiena mea. Am scurgeri normale dar am mancarimi si un miros urat, ciudat
Ce poate sa fie?
"Dupa ureche" sau daca vi s-a intamplat si voua fetelor.
Nu pot ajunge la ginecolog. Va rog frumos ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o infectie destul de grava prin neglijare. Degeaba ai grija de igiena daca nu te preocupi deloc de sanatate. Sincer, cum poti zice ca ai grija de igiena cand tu umbli in halul asta de zile intregi? Normala generala zice ca trebuie sa ajungi la ginecolog in primele 48 de ore de la debutul simptomelor, tocmai pentru a nu sta murdara si mirosind urat si a nu permite infectiei sa se extinda si sa se agraveze.

| Azre a răspuns:

Mergi la ginecolog, ai o infecție cu o bacterie, ciupercă, etc.

| h3r a răspuns:

De ce nu poți?

Ai și infecție. Un consult nu ți-ar strica!
Încearcă să te speli des jos cu ceai de mușețel, calmează și curăță foarte bine.

| Little Kid explică (pentru h3r):

Nu ai idee daca este ceva grav sau nu?

| h3r a răspuns (pentru Little Kid):

Nu este foarte grav...
Repet, ai nevoie de un control. Chiar dacă nu te-ai duce la ginecolog și ai merge doar la medic pentru niște analize, îți va spune că ai infecție cu siguranță, după care îți va da un tratament.

Dacă ești minoră, mergi cu mama ta la medicul de familie pentru a-ți da o trimitere la analize.

Nu uita, ceai de mușețel și dușuri la greu, nu te jignesc, mirosul e normal, tocmai de aceea trebuie să avem mare grijă.

| grab a răspuns:

Insist, dar insist pe

"Nu pot ajunge la ginecolog".

vrei un GPS mai performant, sau care e de fapt intrebarea?

E o candidoza cel mai probabil dar ce stiu eu? Ala degeaba o fi acolo, nu sa se uite la voi intre craci? happy Nu pune el sentimente, te asigur eu!

| noname2021 a răspuns:

Chiar nu stiu ce sa iti zic :S Ai grija!

| Cristian0884df11 a răspuns:

Parfumeaz-o si daca te manca ia niste unghii false si scarpina-te sa fie din alea lungi

| Little Kid explică:

Am uitat sa precizez mici usturimi

| cllaudDia a răspuns:

Daca spui ca ai si usturimi este posibil sa ai candidoza, ceea ce se trateaza cu medicamente. Totusi daca nu poti sa te duci la ginecolog macar du-te la farmacie si cere un sfat.

| SammiSchüler a răspuns:

Si cu usturimea aia, nu e o regula sa ai candidoza. poate ai vaginita. sunt boli ale caror simptome se aseamana. eu zic sa scapi de rusinea asta (mai exact de asta nu mergi la ginecolog, nu?) si sa mergi la ginecolog.

| corina000 a răspuns:

Ii posibil sa ai o infectie, incearca sa te speli de 2-3 ori pe zi cu ceai de galbenele (ceaiul sa fie varsat, nu in pliculete, eu iti recomand de la fares ) daca dupa vreo saptamana nu o sa simti imbunatatiri mai bine mergi la ginecolog.

| Anonim2903 a răspuns:

Cand urinezi te ustura? Daca da du-te la farmacie sa-ti dea antibiotice pentru ca ai o mica raceala in zona intima. Foloseste in aceasta perioada tampoane absorbante de alea subtiri, evita locurile reci stai la caldura ia medicamente si ai grija sa nu racesti iar deoarece sunt foarte periculoase racelile. Trateaza-te repede ca sa nu ajungi sa faci chisturi ovariene. Sper ca te-am ajutat! Pupicei! Ai grija de tine! :* :*

| Little Kid explică (pentru Anonim2903):

Nu, nu am usturimi cand urinez. multumesc frumos :*

| Anonim2903 a răspuns (pentru Little Kid):

Parerea mea este ca trebuie sa mergi la o farmacie totusi daca nu vrei la ginecolog. Te ajuta mult! PUpicei! Ai grija de tine! :* :*