| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am nevoie de ajutorul vostru pentru un program alimentar.
Intrebarile mele sunt :
1. La ce ore ar trebui sa manac dimineata la pranz si seara?
2. Ce ar trebui sa manac dimineata la pranz si seara?

Vreau sa ma ajutati sa imi fac un program bun si sanatos.
Nu vreau sa slabesc deoarece sunt deja destul de subtirel, vreau doar sa imi inbunatatesc conditia fizica.
Precizez ca fac exerciti musculare pentru piept,abdomen,brate si pentru spate si restul grupelor musculare la inot,nu imi doresc sa ma apuc inca de sala din cauza unor mici probleme la spate, probabil o sa fac si sala daca este nevoie la o varsta mai mare. Deci astept raspunsurile voastre.
P.S: Sunt baiat am 16 ani, inaltime 1, 75.
Multumesc :d

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

| Akuma37 a răspuns:

Buna seara.
1. Dimineata ar trebui sa manaci pe la ora 7-8. Pranzul ar trebui sa fie pe la ora 12-13.Iar cina ar trebui sa fie pe la ora 17, dar sa nu treaca de ora 19. Si ar trebui sa manci cate un frunct intre cele trei mese principale.

2. La micul dejun poti manca de expemplu un ou fier cu paine prajita si o ceasca de ceai/cafea/lapte, sau poti alege cerialele cu lapte sau ce iti doresti si crezi ca iti va placea. Micul dejun reprezinta cea mai importatnta masa a zilei deci ai grija ce alegi.
La pranzi poti alege un gratar de pui/vita sau chiar peste daca dorestei cu o salata si garnitura orez, legume etc.
La cina trebuie sa alegi ceva usor de exemplu paine prajita cu putina dulceat/ miere.
Iar intre mesele principale poti manca un fruct de exemplu un mar/o para etc sau chiar un iaurt depinde ce preferi.
Si in restul zilei trebuie sa consumi multa apa.
Sper ca te-am ajutat happy