| AmYnAaa a întrebat:

Buna TPU am nevoie de ajutorul vostru. Problema mea este cosurile si pistrui ..mai mult pistrui. Am nevoie de niste naturiste sau produse din casa pe care as putea sa le folosesc pentru a scapa de pistrui si de cosuri..ma lupt de mult timp cu acesti pistrui si nu stiu cum sa scap de ei. Va rog sa imi spuneti pe rand la cosuri ce sa folosesc iar apoi la pistrui... FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adeeeeeee a răspuns:

Remedii naturiste pentru cosuri:
1. Vitamine eficiente in tratamentul acneei
Doua vitamine sunt eficiente in tratarea acneei – vitamina A si vitamina B3 (niacin).
Tratamentul cu ajutorul vitaminelor trebuie sa cuprinda un aport de 100 mg vitamina B13, de 3 ori pe zi, si 50.000 UI de vitamina A, de 3 ori pe zi. De asemenea, se recomanda si administrarea unei pilule de vitamina E, de 400 mg, o data pe zi.
Tratamentul trebuie urmat timp de o luna.

2. Zinc
In unele cazuri, tratamentul cu zinc importriva acneei da rezultate radicale. Pentru un tratament eficient, doza necesara zilnic de zinc este de 50 mg, care se administreaza de 3 ori pe zi.

Pacientul trebuie sa isi administreze o doza de 50 mg de 3 ori pe zi timp de o luna, dupa care in functie de imbunatatirile remarcate de medicul curant doza de poate reduce la 25 mg pe zi.

3. Coaja de portocala
Tratamentul cu coaja de portocala realizat acasa s-a dovedit a fi foarte eficient in tratarea acneei. Pentru tratament coaja de portocala se rade, se amesteca cu putina apa si se aplica pe zonele afectate de acnee.

4. Lamaia
Unul din cele mai simple remedii pentru acnee este aplicarea in mod regulat a sucul de lamaie pe cosuri si acnee. Se lasa sa actioneze timp de maxim o ora dupa care se spala cu apa calduta.

5. Usturoiul
Datorita proprietatilor sale antiseptice, usturoiul este folosit de foarte mult timp in tratarea acneei. Astfel, pentru uz extern specialistii recomanda pacientilor cu probleme sa se frece cu usturoi crud pe zonele afectate de acnee, deoarece ajuta la curatarea pielii de cosuri, pete si furunculi.

Pentru uz intern, specialistii recomanda consumarea a 3 catei de usturoi pe zi, timp de o luna. Aceasta cura purifica sistemul sanguin si curata acneea.

6. Suc de codriandru si menta
O lingurita cu suc de coriandru amescat cu bulbere de curcuma este un alt remediu eficient in tratarea cosurilor si a punctelor negre. Aceasta pasta se aplica in fiecare seara, dupa ce in prealabil fata a fost bine curata.
Sucul de menta de foloseste asemanator cu sucul de coriandru.

7. Castravete
Castravete ras se aplica pe fata, ochi si gat timp de 15-20 minute, dupa care se indeparteaza cu apa calduta. Acesta este un excelent tonic pentru tenurile acneice si previne aparitia cosurilor si punctelor negre.
Remedii naturiste pentru. pistrui:
Ciuboţica-cucului, zilnic
Peste o lingură de frunze şi rădăcini de ciuboţica-cucului adaugă o cană de apă. Fierbe amestecul la foc mic timp de cinci minute. Cu lichidul obţinut unge faţa de câteva ori pe zi. Acest remediu este recomandat şi pentru petele pigmentare.
Fragi, sub formă de mască
Pisează fructele până obţii o pastă şi aplică-o pe faţă timp de 10-15 minute. Se îndepărtează cu apă rece. Masca de fragi se aplică de cel puţin două ori pe săptămână. Pentru a obţine rezultate într-un timp mai scurt, înainte de aplicarea ei, şterge zonele în care ai pistrui cu suc de lămâie.
Coacăze şi lămâie, în amestec
Combină zeamă de lămâie (5 ml) cu suc de coacăze (5 ml), cu suc din frunze de gălbenele (5 ml) şi cu ulei de migdale. Cu amestecul obţinut, unge pielea dimineaţa şi seara. În paralel, zdrobeşte câteva frunze de gălbenele şi aplică seva direct pe piele.
Mizează pe leuştean şi pe pătrunjel
Unul dintre cele mai populare remedii împotriva pistruilor este fiertura de leuştean. Ea se recomandă îndeosebi în cazurile în care pistruiii s-au contopit şi au format pete de dimensiuni mai mari. Peste o lingură de rădăcină şi frunze de leuştean pisate se pune o cană de apă fierbinte şi se lasă la infuzat timp de o oră. Ulterior, amestecul se fierbe zece minute.

Timp de două săptămâni, zonele cu probleme se şterg cu amestecul obţinut, de două ori pe zi. Un remediu la fel de bun este pătrunjelul. Se taie mărunt o legătură de pătrunjel şi se acoperă cu un pahar de apă clocotită. Amestecul se infuzează două ore. Se şterg zilnic zonele cu probleme până ce petele se atenuează.

Alte leacuri

-Pentru a decolora pistruii, un remediu la îndemână este infuzia din mesteacăn alb. Faţa se spală dimineaţa şi seara, timp de 30 de zile. În paralel, se recomandă şi masca din lapte de migdale. Înmoaie 100 g de migdale decojite în apă caldă şi după aceea trece-le printr-o sită. Adaugă peste ele 100 g miere de albine şi 2 linguri de apă. Zilnic, se aplică două măşti, timp de 15 minute. În scurt timp, vei observa că pistruii au devenit mai puţin vizibili.

-Combină un sfert de pahar cu lapte cu o lingură de făină de ovăz. Pasta obţinută se lasă să acţioneze timp de 20 de minute. Masca strebuie aplicată de două ori pe zi.

-Pentru a atenua culoarea pistruilor, şterge zilnic faţa cu suc de zmeură.

-Se recomandă să ştergi faţa de două-trei ori pe zi cu infuzie de păpădie. Timp de zece minute, fierbe două linguri de păpădie în 300 ml de apă.

| AmYnAaa explică (pentru Adeeeeeee):

Multumeschappy

| Adeeeeeee a răspuns (pentru AmYnAaa):

Cu mare placere :*

3 răspunsuri:
| alexblack00 a răspuns:

Incearca masa cu miere de albine face minunii crede-ma