| Biu_7672 a întrebat:

Ce face domnisoara de onoare la nunta? laughing

Răspuns Câştigător
8 răspunsuri:
| aumih16 a răspuns:

laughing baga botul la savarina! tare nu! smecher!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mananca tort si ce prindelaughing Asta face ea se distreaza doar nu flotarilaughing

| Biu_7672 explică (pentru anonim_4396):

Ma refer la toate traditiile alea, ea ce trebuie sa faca?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Biu_7672):

Pei sa se poarte frumos la fel nu-i ceva deosebit doar ca este mai celebra big grin la nunta in biserica se invarte si ea pe acolo cu mirele si mireasa cam asta este!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se simte onorata. smug

| ღCuteღKissesღ a răspuns:

Ce face o domnisoare de onoare?

Pe langa faptul ca insoteste mireasa la altar, domnisoara de onoare trebuie sa fie un sprijin moral si fizic pentru ca am vazut cat de greu este sa fii mireasa in ziua de azi. Atatea decizii de luat si daca mirele nu se implica, pe cine se poate baza o mireasa daca nu pe doamnisoara ei de onoare.

Pentru unele dintre noi, este o onoare, sa fii domnisoara de onoare, dar pentru altele poate fi un calvar pentru ca mireasa se transforma intr-un terorist. Dar sa fiti intelegatoare, ca doar va veni si randul vostru candva si abia atunci veti intelege.

Domnisoara de onoare mai este organizatoarea petrecerii miresei si de ce nu a petrecerei burlacelor. Atentie, este o mare responsabiliate si aveti grija sa va faceti bine temele pentru ca tot greul va cadea in spinarea voastra.

Fiti organizate si alcatuiti dinainte o lista cu ce trebuie sa faceti pentru a pregati petrecerile respective, dar si cu ce sa va intampla in timpul petrecerilor. Daca ai curaj si crezi ca iti cunosti prietena, sora atat de bine incat sa organizezi o petrecere surpriza care va fi pe placul ei, atunci fa-o.

Dar daca stii ca viitoarea mireasa este foarte pretentioasa, ai grija sa te consulti cu ea inainte de a lua vreo decizie importanta. Insa fiti precaute, nu exagerati cu intrebarile, doar nu vreti ca invitata de onoare sa innebuneasca, luati in calcul ca deja are pe cap planurile de pregatire a nuntii.

Funda?

| CrissAly a răspuns:

Conduci trupa de domnisoare de onoare.

Te asiguri ca ele isi indeplinesc toate indatoririle, ai grija ca toate sa-si primeasca rochiile si accesoriile si mergi la probe cu mireasa.

Ajuti la cumpararea rochiilor domnisoarelor de onoare, precum si a celei de mireasa.

Ajuti mireasa la micile si marile detalii ale nuntii, cum ar fi alegerea culorilor sau a tortului de nunta.

Dai de veste despre detaliile legate de locatia nuntii, ore, etc.

Ajuti mireasa sa se schimbe de rochia de mireasa pentru luna de miere si o depozitezi intr-un loc sigur pana ce aceasta se intoarce.

Stai si asculti. Fie ca e vorba despre organizarea intregii nunti sau alegerea serviciilor de masa chinezesti, trebuie sa asiguri mireasa ca esti persoana cea mai potrivita careia ii poate impartasi toate gandurile ei. Chiar si atunci cand repeta aceleasi subiecte la nesfarsit.

Gazduiesti singura sau cu ajutor petrecerea miresei.

Participi la toate evenimentele de dinaintea nuntii.

Tii o lista a tuturor cadourilor primite la petrecere sau alegi o alta domnisoara de onoare care sa se ocupe de acest lucru.

Planuiesti impreuna cu celelalte domnisoare de onoare petrecerea burlacelor.

Te asiguri ca toate domnisoarele ajung la repetitii si te ocupi de coordonarea transportului si a cazarii daca este cazul.

Tii verigheta mirelui in timpul ceremoniei. Cel mai sigur loc in care poti sa o pastrezi: pe degetul mare!

Aranjezi voalul si trena miresei inaintea ceremoniei si dupa ce a ajuns la altar. Poti de asemenea sa o ajuti cu trena atunci cand va dansa la petrecere.

Tii buchetul miresei in timpul juramintelor de nunta.

Semnezi certificatul de casatorie in calitate de martor, alaturi de cavalerul de onoare.

Stai langa mire in linia de primire (este optional, in functie de dorintele miresei).

Joci rolul de gazda alaturi de celelalte domnisoare in timpul petrecerii: arati invitatilor unde sa se aseze, drumul spre toaleta, unde sa aseze cadourile sau unde sa semneze in cartea de invitatii.

Aduni plicurile cadou aduse la petrecere si le pastrezi intr-un loc sigur.

Te asiguri ca mireasa mananca cate ceva, ii umpli paharul cand e nevoie si ai grija ca ospatarii sa o serveasca cand are nevoie de ceva.

Dansezi cu cavalerul de onoare dupa primul dans al mirilor. De asemenea vei dansa cu mirele, domnisorii de onoare si invitatii.

Tii un toast in onoarea mirilor (este optional, dar un gest frumos).

Esti alaturi de mireasa cand aceasta are crize emotionale. Va avea nevoie de multe batiste, imbratisari, precum si aranjarea parului. Tu vei continua sa fii o prietena de nadejde, o buna ascultatoare si indrumatoare.

O vei face pe mireasa sa zambeasca. Pentru o mireasa stresata, rasul va fi precum o gura proaspata de aer.