| fataaia001 a întrebat:

Buna TPU! Am nevoie de o solutie pentru ca nu stiu ce se intampla. Sunt la liceu si ma trezesc in jur de 5-6 dimineata inaintea sa plec plus ca o data pe saptamana intru la ora 7. Faza e ca eu dupa ce vin de la liceu ma simt foarte obosita si trag un pui de somn vreo 4 ore ceea ce e foarte mult dupa nici nu mai pot sa adorm pentru a doua zi. Ar trebui sa nu mai dorm cand ajung acasa de la liceu? Ce pareri aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai? Oboseala poate fi cauzata de dureri de cap sau ochi ori de fluctuatiile glicemiei daca ai diabet, cel mai bine mergi la medic ia trimitere la oftalmologie si la diabetologie fa ti analizele si vezi ce ai, nu este ok zilnic sa dormi 4 ore la prinz deoarece tu dereglezi corpul, si noaptea numai poti dormii, dar oboseala aceasta a ta are cauze medicale ori ficatul il ai praf de la mult fastfood sau mincare nesanatoasa si atunci aceste stari de somnolenta le ai si de la ficat ca e prea obosit.

| Violleta2022 a răspuns:

Culca-te la 9 seara, asa cum fac toti copii normali, ca nu-i sanatos si nici normal sa dormi 4 ore dupa amiaza.

| Hyperion7 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, eu unul zic că 4 ore îs aproape 2 cicluri de somn, pentru că da, somnul nostru are 3 etape și mai multe cicluri.
Tu dormind prea mult după amiază, evident că somnul îți este compromis
Încearcă să-ți faci o rutina clara de somn și acoperă minim minimorum de 8 ore! Cu cât corpul tau e mai obișnuit cu rutina ta de somn, cu atât șansele să fii foarte obosita de diminuează.
Uite, un exemplu.
Daca te culci la 10 și te trezești la 6 sau daca te culci la 9 și te trezești la 5 acoperi cele 8 ore de somn. Daca tu nu ai un program, corpul tau nu știe când va trebui sa secrete melatonina și de aici și oboseala cronică.
Încearcă să respecți programul de 8 ore și dormi doar o ora după amiază și e arhisuficient(asta daca îți va mai fi somn ).
Eu unul am o rutina echilibrata din acesta privința, nu mă culc nici mai devreme și nici mai târziu de ora 10 și mă trezesc la 6.
Nu consum cafea, energizant și încă nu am murit laughing
Din contra, nu simt nici nevoia sa dorm după amiază și nici nevoia de a lua mai multă energie din alte părți.
Numai bine!

| helpforyou a răspuns:

Este mult sa dormi cate 4 ore dupa cursuri. Dar depinde de cate ore de somn ai noaptea si de condiita ta medicala.